Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Võrulased pelgavad üldhaigla kaotamist

Autor/allikas: ERR
Lõuna-Eestis on tekitanud pahameelt sotsiaalministeeriumist lekkinud ettepanek vähendada riiklikult toetatud arstide valvekordi nii, et kolme Kagu-Eesti maakonna lähim ööpäevaringse võimekusega üldhaigla jääks Tartusse, täna lubas aga sotsiaalminister Taavi Rõivas, et seda ei juhtu.
Võru haiglas tehakse aastas ligi 2000 lõikust. Üldhaigla kaotamine maakonnakeskuses tähendaks, et suurem jagu patsiente peaks suunduma edaspidi Tartusse, kaasa arvatud traumade ja olukordadega, mis vajavad kiiret sekkumist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Haanjast, sealt, kus mina elan, tund ja kolmkümmend minutit. Öeldakse, et kes kolmekümmend minutit ei ela, siis ei tasugi enam elada," ütles kirurgiaosakonna patsient Peep Kelder.

Samas osakonnas ravil olev Väino Ilves küsis, et kui Võru haiglat ei oleks, kus nad siis oleks läinud või mis oleks juhtunud. "Ega see ei ole tõesti niimoodi, et ma linnaliini bussi peale istun ja lähen," nentis ta.

Praegu lähevad Võrust Tartu poole edasi näiteks ägeda infarkti või keerulise multitraumaga patsiendid. Enamiku juhtumitega saab hakkama neli ööpäevaringses valves olevat arsti. Juba ühe valvekorra kaotamisel kukub süsteem kaardimajakese kombel kokku.

Rõivas: ettepanek ei tähenda, et asi ellu viidaks

Võrru täna olukorda selgitama saabunud sotsiaalminister Taavi Rõivas ütles, et erialaseltsid on teinud ettepaneku üle Eesti haiglates riiklikult rahastatud valvekordi vähendada. "Aga need on ettepanekud, mida on teinud erialaseltsid, ja see ei tähenda automaatselt, et nad kõik sellisena ka rakenduksid," rõhutas minister.

Kirurg Dmitri Bondarev märkis, et kui kaob anestesioloogide ring, kaob sellega kõik - sünnitusabi, kirurgia, suur kirurgia, günekoloogia ja muu. "Ei jää midagi muud, välja arvatud perearstikeskus, vanadekodu ja hooldusravi osakond," tõdes ta.

Ettepanekuga nõustumine oleks risti vastupidine sotsiaalministri koalitsioonipartneri ideele põllumajandusministeeriumist tuua riiklike töökohti ka väljapoole üht-kaht keskust.

Põhimõtteliselt võetakse perspektiiv ära noortelt, antakse selline signaal, et ei ole mõtet minna sellistesse väiksematesse haiglatesse tööle. Käivitatakse justkui lumepalliefekt," tõi välja kirurg Silver Merisalu.

Olgugi, et kehtiv haiglavõrgu arengukava vähemalt viie aasta jooksul selliseid muudatusi ei näe, on sotsiaalministeeriumist välja läinud signaalid külvanud üksjagu ärevust nii patsientide kui meedikute seas.

Lõuna-Eesti haigla ASi juhatuse liige Arvi Vask ei näe enda sõnul praegu Võrus ravi saavate inimeste Tartusse viimisel mingit mõtet. "Ei ole ka point'i tegelikult tervishoiuökonoomiliselt," lisas ta.

Taavi Rõivas kinnitas, et nii kaua, kui Võrumaa inimesed ise leiavad, et tahavad tulla Võru haiglasse tervishoiuteenust saama, ei ole ka põhjust riiklikult sekkuda.

Praegu teenindab Lõuna-Eesti haigla 18 protsenti patsientidest väljaspoolt Võru maakonda ning sünnitusosakonda on jõudnud ka esimesed kliendid Venemaalt Pihkva oblastist.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: