Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Haigekassa sulgeb Põlva haigla sünnitusosakonna, sama saatus ootab Valgat

Sündide tabel Põlva haiglas.
Sündide tabel Põlva haiglas. Autor/allikas: Arvo Meeks/Lõuna-Eesti Postimees/Scanpix

Haigekassa ja Põlva Haigla otsustasid tänavu oktoobrist sulgeda Põlva Haigla sünnitusosakonna, lisaks ootab sulgemist ka Valga haigla sünnitusosakond, juhul kui nende nõukogu selle heaks kiidab. Sünnitajad suunatakse edaspidi Võrru Lõuna-Eesti Haiglasse ja Tartu Ülikooli Kliinikumi.

Haigekassa juhatuse liige Maivi Parv selgitas, et nende sünnitusosakondade sulgemine on seoses väikese sünnituste hulgaga olnud kõne all juba mõned aastad. Prognoosid ei näita, et sünnituste arv ka tulevikus kasvaks.

„Lõuna-Eestis on praegu kolm haiglat, kus toimub vähem kui 300 sünnitust aastas, Naistearstide Seltsi hinnangul on aga kvaliteetse teenuse osutamiseks vajalik 400-500 juhtu aastas. Nii Põlva kui Valga haiglad jäävad alla selle näitaja – eelmisel aastal toimus Valgas 138 ja Põlvas 245 sünnitust," lisas ta.

Edaspidi suunatakse sünnitajad Tartu Ülikooli Kliinikumi ja Võrru Lõuna-Eesti Haigla sünnitusosakonda, viimane on Põlvast 27 kilomeetri kaugusel.

Juhul kui Valga Haigla nõukogu ettepaneku sünnitusosakonna sulgemiseks heaks kiidab, hakkavad Valgamaa naised käima sünnitamas valdavalt 86 kilomeetri kaugusel Tartus. Nõukogus tuleb ettepanek arutlusele lähinädalatel.

Lõuna-Eesti Haigla ülemarst Agnes Aart ütles, et põlvalastele jääb sünnitusabi piisavalt kodu lähedale. „Valga ja Tartu vahemaa on küll pikem, aga Läänemaal suleti sünnitusosakond juba 2001. aastal,“ lausus ta. „Naised käivad sünnitamas saja kilomeetri kaugusel Tallinnas ja mingeid probleeme pole tekkinud.“

Aarti sõnul viiakse patsiendid vajadusel sünnitama kiirabiga ning väga kiireloomulise sünnituse puhul on ka kohapeal aitamas pädev meditsiiniline personal.

Kogu sünnituseelne abi jääb haigekassa kinnitusel Põlvasse ja Valka alles ning lisaks jääb haiglatele alles ka raha, mis on planeeritud tänavu ja tuleval aastal sünnitusosakondade käigus hoidmisele – haiglad saavad planeerida need summad teiste raviteenuste kättesaadavuseparandamisse. Põlva Haigla hakkab selle raha eest tõenäoliselt enam pakkuma esmast järelravi ja statsionaarset sisehaiguste ravi ning taastusravi.

Parv: otsust on aastaid edasi lükatud

Haigekassa juhatuse liige Maivi Parv ütles, et sünnitusabi andmine on lõpetatud nii Läänemaal, Raplas kui Jõgeval ning haiglate juhid ja günekoloogid seda otsust ei kahetse.

„Seda otsust on aastaid edasi lükatud, oodati, mis saab. Valga Haigla lootis, et Lätist tuleb rohkem sünnitajaid, aga paraku pole nii juhtunud," sõnas ta.

Lõuna-Eesti Haigla sünnitusosakonna säilitamise poolt rääkis nii Võru geograafiline asukoht kui ka kolmest haiglast parim intensiivravi võimekus.

Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse liige ning kõigi kolme Lõuna-Eesti haigla nõukogu esimees Mart Einasto lausus, et sünnitusabi ümberkorraldamiseks Põlvas on pool aastat, eelkõige tuleb näha vaeva, et pakkuda praegustele sünnitusosakonna töötajatele väärikat tööd.

„Sünnitaja jaoks ei muutu suurt midagi,“ selgitas ta. „Ühtteist muutub vast nende jaoks, kes kõndisid Põlva linnas sünnitama jala, aga küllap selliseid inimesi polnud väga palju.“

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: