Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Egle Pullerits: see kiuslik sõnamoodustus

Keelehooldekeskuses on ühe asjana minu hooleks korraldada ametnikele keelekoolitusi ja selleks, et seda ikka ja aina paremini teha, kogun ja analüüsin osalejate tagasisideankeete. Enamasti on sealsed kommentaarid positiivsed ja üsna ühes taktis. Aga on ka selliseid, mis panevad mõtlema keele peale hoopis teise kandi pealt, kui on kirjutaja arvatavasti mõelnud.
Ühe koolituse õnnestunud õhkkonna kohta kirjutas üks osalenu: "Kõik olid väga osavõtlikud". Ilmselt teate, mida sõna osavõtlik tähendab. Esmajoones kaastundlikku, südamlikku. Nii et reeglipäraselt saab tegusõnast osa võtma omadussõna osavõtlik küll moodustada, kuid sellel sõnal on iseseisev tähendus, mis ei ole liidetavate osiste osa pluss võtlik summa.

Võtame teise sõna veel. Friedebert Tuglase novelli "Popi ja Huhuu" on vist küll igaüks pidanud koolis lugema ja analüüsima. Näiteks on pidanud praegused koolilapsed iseloomustama, missugune on Popi ja missugune Huhuu. Arvatavasti oli küsimus esitatud nõnda, et õpilane pidi vastuseks kirjutama omadussõnu. Ühes töös oli lugeda: "Huhuu on liiderlik".

Tõesti, Huhuu oli liidriomadustega. Kui sõnast liider teha omadussõna, on kõige tavalisem ju lik-liide. Liidame kokku ja saamegi liiderliku. Iseenesest polegi laps midagi valesti teinud, või kuidas? Millegipärast on keeles sellel sõnal hoopis teine mekk, liiderlik on sama mis liiderdaja, mis teatavasti ei tähenda liidrit, esikohal olijat, vaid tähendab seksuaalselt lodevat.

NB! Tegemist on Vikerraadio Keelesäutsuga. Kõiki Keelesäutse saate kuulata SIIN.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: