Wahlroos: pangandusliit paljastab Euroopa pankade pankrotiküpsuse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Scanpix
Scanpix
Sampo ja Nordea grupi soomlasest nõukogu esimees Björn Wahlroos avaldas arvamust, et loodav pangandusliit ei lahenda eurokriisi.
Avameelsete ütlemiste poolest tuntud Wahlroos selgitas usutluses Soome majanduslehele Talouselämä, miks ta ei usu, et pangandusliit lahendaks kriisi.

"Pangandusliit teeb vaid senisest selgemaks, et suur osa Euroopa pankadest on pankrotiküpsed. Ainus viis, kuidas lahendada võlakriisiga seotud panganduskriisi on rekapitaliseerimine," rääkis ta ajalehele.

Wahlroos on kindel, et Rootsi ja Suurbritannia jäävad pangandusliidust kõrval. Soomeski puudutaks pangandusliit suurtest tegijatest vaid OP-Pohjola gruppi, sest Nordea on kirjas Rootsis ja Sampo Taanis, kus kummaski on käibel oma kroon.

"Ei ole vähimatki võimalust, et Rootsi liituks pangandusliiduga. Rootsis peetakse juba ühtset järelevalvetki ebareaalseks plaaniks," rääkis Wahlroos.

Wahlroosi hinnangul peaks Soome parlament käituma otsustavalt ning keerama oma laenukraanid kinni nii kriisis riikide kui pankade suhtes.

Euroopa komisjoni president Jose Manuel Barroso esitles sellel nädalal ideed Euroopa ühtsest pangandusjärelevalvest ja -liidust, mis hõlmaks euroala riikide pankasid ja neid EL-i pankasid, kes sellega vabatahtlikult liituvad.

Euroopa komisjoni ettepaneku kohaselt kehtiks pangandusliidus ühtsed kapitalieeskirjad, ühtsed hoiuste kaitsmise süsteemid ning pankade maksevõime taastamise ja pangakriiside lahendamise ühtne Euroopa raamistik.

Esitatud ettepanekute kohaselt hakkaks Euroopa keskpank vastutama krediidiasutustele tegevuslubade andmise, kapitalinõuete ning finantsvõimendust ja likviidsust käsitlevate nõuete täitmise tagamise, aga ka finantskonglomeraatide järelevalve teostamise eest.

Toimetaja: Kadri Masing

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: