Merest aardekirstu leidnud sukelduja saab riigilt 4000 eurot ({{commentsTotal}})

Valitsus arutab eelnõu, mille kohaselt eraldatakse reservist kultuuriministeeriumile 4000 eurot tänavu augustis Tallinna lahest aardekirstu leidnud hobisukeldujale leiutasu maksmiseks.
Sukelduja leidis kultuuriväärtuse - puidust kaubakirstu selles olevate esemetega - tänavu 8. augustil. Leius oli 143 münti, kokkupandavad messingist kaalud ning tinast kaaluvihtide komplekt, noatuped, rihmajäänused, noapead jms. Leidja teatas sellest Eesti meremuuseumile ja andis leiu riigile üle.

Leidude kultuuriväärtuse eksperthinnangu kohaselt on tegemist unikaalse leiuga, mille esemed kuulusid tõenäoliselt mõnele väikekaupmehele 13. sajandi viimasest veerandist.

Leius olevatest 143 mündist on 43 vermitud Tallinnas, 1 Riias, 98 Visbys ja 1 Östergötalandis. Otsustades Visby ja Rootsi müntide järgi peaks aare olema peidetud 1280. aastate paiku.

Kokkupandavad messingist kaalud on väga hästi säilinud ja Läänemere ruumis unikaalsed. Nendega koos leiti tinast silinderjate, rosetimärki kandvate kaaluvihtide komplekt. Neile tinavihtidele analoogseid pole kirjandusest leida seni õnnestunud.

Võttes arvesse tina halba säilimist välistingimustes pole ka väga usutav, et arheoloogilise materjali seas võiks neile vasteid avastada. Lisaks neile oli leius üks viikingiaja-tüüpi, kuid veel ka 13. sajandil kasutusel olnud sfääriline messingist kolme silmakesega kaaluviht Skandinaavia ööri kaalus (24,68 g).

Muinsuskaitseseaduse alusel on leiu leidjal õigus saada leiutasu. Leiuautasu suuruse määrab muinsuskaitseamet eksperdihinnangu alusel, võttes arvesse leitud asja looduslikku, ajaloolist, arheoloogilist, teaduslikku, kunstilist või muud kultuuriväärtust, asja leidmise ja riigile üleandmise asjaolusid.

Toimetaja: Karin KoppelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: