Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu maksab arhitektidele hoone eest, mida ei ehitatagi

Tartus avalikustatakse täna linnaraamatukogu ja kunstimuuseumi ühishoone arhitektuurivõistluse võitjad, kuigi linn otsustas eile, et võidutööd kunagi ehitama ei hakata.
Viimased paar aastat on Tartu kunstimuuseumi ja Tartu Oskar Lutsu nimelise linnaraamatukogu juhid ja töötajad elanud teadmises, et kohe-kohe asutakse projekteerima ja ehitama uut maja, vahendasid ERRi raadiouudised.

2010. aastal alanud rahvusvahelise arhitektuurikonkursi lõpplahendus saabub täna. Nimelt avalikustatakse kell 15 Tartu kunstimuuseumis Tartu linnaraamatukogu ja kunstimuuseumi ühishoone arhitektuurivõistluse võidutöö autorid. Võiks eeldada, et nüüd läheb hoone projekteerimiseks ja ehitamiseks, ent reaalsus on veidi teistsugune, nimelt otsustas Tartu linnvalitsus eile loobuda täna avalikustavate autoritega hankelepingu sõlmimisest. See tähendab, et võidutöö põhjal ei kavatseta mitte kunagi hoonet ehitada.

"Analüüsisime hetkeolukorda päris pikalt ja põhjalikult ning jõudsime järeldusele, et selline otsus on antud olukorras ainuvõimalik. Ühishoone rajamisel on eelduseks, et mõlemad osapooled - linnavalitsus oma raamatukoguga ja riik oma kunstimuuseumiga - oleksid ühishoone rajamisest huvitatud. Hetkel oleme saanud riigi tasandilt üsna selgeid signaale, et nende poolt pole võimalik ühishoone rajamiseks raha leida," selgitas Tartu abilinnapea Raimond Tamm.

Teine põhjus, miks hankelepingut ei sõlmita on Tamme sõnul see, et võidutöö ei järgi kehtivat detailplaneeringut.

Konkurssi siiski nurjunuks kuulutada ei saavat ning välja tuleb maksta lubatud auhinnaraha. Ainuüksi võidutöö autorid teenivad 25 565 eurot, kokku on auhinnafondi suuruseks ligi 45 000 eurot.

Tartu linnaraamatukogu direktor Asko Tammet eilne linnavalitsuse otsus rõõmsaks ei teinud.

"Me oleme ümberehitatud ja vanamoodsas hoones. Meil on majas näiteks 12 teeninduspunkti, lugejad peavad näiteks filmide/muusika laenutamiseks tulema üles neljandale korrusele. Kaks kolmandikku või isegi natukene rohkem meie fondist, mis võiks kõik olla avariiulil ja lugejale valida, on tegelikult fondihoones kinni ning seda tuleb tellida kataloogist. Ka lugeja töökohtade arv läheneb olematusele," rääkis ta.

Uus kunstimuuseumi ja linnaraamatukogu hoone on planeeritud ehitada Tartusse Magistri tänava ja Vabaduse puiestee vahelisele krundile.

Toimetaja: Inga-Gretel Linkgreim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: