Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Veetaseme tõus pühib esimeste seas ilmselt minema Maldiivid

India ookeani saareriik Maldiivid on ilmselt üheks esimeseks riigiks maailmas, mis kliimasoojenemisest tuleneva veetaseme tõusu pärast ookeanis maailmakaardilt pühitakse.
Viimase saja aastaga on veetase Maldiivide enam kui tuhande saare ja atolli ümber tõusnud ligi 20 sentimeetrit ning saarestik on hetkel keskmiselt umbes 90 sentimeetrit merepinnast kõrgemal, vahendasid ERR-i teleuudised.

Järgmise 100 aastaga prognoositakse aga veepinna tõusu kuni 60 sentimeetrit, mis tähendab, et vee alla kaob ligi 80% elamiskõlblikust maast.

Et probleem oma rahvale ja maailmale puust ning punasest selgeks teha, korraldas Maldiivide valitsus hiljuti veealuse istungi, et näidata, kuidas need tulevikus välja hakkavad nägema.

"Paljudest meist saavad paadipõgenikud, paljud meist surevad. Kes selle üle elab, peab leidma kodu mujal. Me räägime meie endi lastelastest. Ja kui sa nende saatuse pärast muret tunda ei suuda, siis pole valitsusel kui sellisel erilist mõtet," kõneles Maldiivide president Mohamed Nasheed.

Kuna veetaseme tõusu ilmselt siiski enam pidurdada ei ole võimalik, siis on Maldiivide president hakkanud turismi pealt koguma raha, mille eest osta oma inimestele maad teistes riikides. Nii saavad täna Maldiividel puhkavad turistid aidata sealsetel inimestel kunagi endale uus kodu leida.
 
Eelkõige üritatakse oma inimestele uut maad osta Indiast ja Sri Lankast, aga ka Austraaliast.  Maldiividel elab umbes 200 000 inimest.

Toimetaja: Katrin Jüriso

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: