Rootsi majandusekspert: Eesti on õigel kursil ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Üks juhtivaid Ida-Euroopa majanduste eksperte, Rootsi majandusteadlane Anders Aslund kiidab Eesti majandust ja usub, et riik on õigel kursil.
Petersoni majandusinstituudi vanemanalüütik  Åslund oli 1990. aastate alguses Vene valitsuse majandusnõustaja, kuid tema soovitatud šokiteraapia ei andnud Venemaal loodetud tulemusi. Ise peab ta selle põhjuseks asjaolu, et tema soovitusi ei rakendatud nii, nagu õige oleks olnud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Åslund leiab, et Eesti majandusel läheb hästi ja Eesti on üks Ida-Euroopa riik, kes tuli kriisist välja tugevamana.

"Oluline on hoida majandus avatuna ettevõtlusele ja teha koostööd muu maailmaga. Eesti majandus on nii väike, et jõulise kasvu taastumiseks ei pea just palju juhtuma. See, millal kasv taas algab, on vaid aja küsimus. Arvan, et oluline saavutus Eesti jaoks on eelarvedefitsiidi hoidmine allpool kaht protsenti ning valmisolek euroga liituda," ütles Åslund.

Eestis nagu ka paljudes teistes riikides praegu põletavaks probleemiks olevat tööpuudust peab Aslund ajutiseks nähteks. Pikemas perspektiivis hakkab Eestit tema sõnul tõenäoliselt kimbutama tööjõupuudus.

"Räägin perspektiividest. Loomulikult on töötus senini suur, kuid enne kriisi oli peamine probleem tööjõupuudus ning seeläbi ülekuumenemine ja hindade järsk kasv," sõnas analüütik.

Tuleviku peaprobleemideks peab Åslund demograafiat ja tööjõu puudust kogu Ida-Euroopas.

"Näeme seal riike, kus rahvaarv on viimase kahekümne aasta jooksul langenud 10-20 protsenti. Tühje kohti aga ei jää kunagi, need täidavad immigrandid ja kui nad ei saabu legaalselt, siis tullakse nad illegaalselt. Sellest saab suur probleem. Arvan, et demograafia on Eesti ja kõigi Baltimaade jaoks tulevikus suur küsimus," lausus Åslund.

Åslundi hinnangul toob euro stabiilsust ja vähendab tõenäosust, et finantskriis kordub. "Näeme, et kahes riigis, kus euro kasutusele võeti - Sloveenias ja Slovakkias, ei olnud tõsist finantskriisi. Sloveenia välisvõlg on sama suur kui Eestil. Eesti ja Sloveenia erinevuseks on aga euro, mis Sloveenia kriisist päästis."

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: