Pentagon saadab Iraaki sõjarobotid

Märtsis saadab Pentagon oma Iraagis olevatele vägedele täienduseks 18 spetsiaalset sõjarobotit.

Pentagoni tellimusel Ameerika firma Foster-Miller Inc. projekteeritud ja valmistatud robotid klassist SWORDS on algselt  demineerimiseks kavandatud ja Iraagis ka edukalt teeveeremiinide avastamiseks ning hävitamiseks kasutatava Talon-tüüpi roboti edasiarendus. SWORDS on esimene robotimudel, mida plaanitakse kasutada reaalses lahinguolukorras.

SWORDS (Special Weapons Observation Reconnaissance Detection Systems) robotite standardvarustuses on automaatne vintrelv M249 kaliibriga 5,56 mm, laskekiirusega 750 lasku minutis ning kuulipilduja M240 kaliibriga 7,62 mm ja laskekiirusega 1000 lasku minutis. Robotil on suure täpsusega tulistamiseks laskemoonatagavara kokku ligi 700 padrunit. Edaspidi proovitakse robotit varustada ka granaadiheitja ja raketiseadmega.

Igat meetrikõrgust kuni 7 km/h roomikutel liikuvat robotit juhib lahinguväljal raadio teel inimoperaator, kel on kasutada robotile paigutatud neli suumiga videokaamerat (neist üks varustatud öise nägemise seadmega). Kuna suurem osa roboti sõlmi ei ole kõrgtehnoloogilised, on roboti hooldamine ja remont suhteliselt odav. Ühe 'terminaatori' hind on ca 200 000 dollarit.

Pentagoni tellimusel on arendamisel kaitsetööstuse firmade Lockheed-MArtin ja General Dynamics Corp. poolt ka suuremõõdulised lahingurobotid kaaluga kuni 2,5 tonni, mille kasutuselevõttu pole siiski lähiaastatel oodata.

-AP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: