Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Haapsalu pitsikeskus koondab 63 käsitöömeistri töid

Foto: Postimees/Scanpix

Ligi kahesaja aasta vanune Haapsalu sallide ja rätikute kudumise traditsioon on viimasel ajal saanud sisse uue hoo. Haapsalus avati pitsikeskus, mis tutvustab maailmakuulsat ja keerulist kudumistehnikat, mida kantakse Läänemaal edasi põlvest põlve.

Täna avatud pitsikeskus ühendab kokku 63 Haapsalu käsitöömeistrit, vahendas "Aktuaalne kaamera."

"Olen väga rõõmus selle üle, et meil on nüüd ilusad, valged ja avarad ruumid ja meil on võimalus siin kõigile seda näidata, ja tahan teile ka näidata, et Haapsalu sall ehtne, kui ta tuleb läbi sõrmuse," rääkis käsitöömeister Silvi Saarlo.

Just see ongi üks neist imelistest omapäradest, mis annab sallile Haapsalu salli nimetuse. Neid salle ning rätikuid on päris keeruline kududa, ning mis eriti tähtis - eri sallikirju on väga palju.

"Kui alustati kakssada aastat tagasi, olid peamiselt lehekiri, präänikukiri, rahakiri ja niisugused lihtsamad kirjad. Nüüd on meil on terves raamatus üle saja kirja ja neid tuleb järjest juurde. Iga kuduja tahab ikka midagi endast jätta. Kui ta muud ei saa, siis ta teeb ühe nupu kuskilt juurde," selgitas Saarlo.

Kui Haapsalu salle 19. sajandi alguses kuduma hakati, olid need mõeldud rohkem kaitseks külma eest. Kuurorti kuulsuse ja suvitajate hulga suurenedes muutus aga sall iluasjaks.
Sallikudumise traditsioon kippus okupatsiooni ajal unarusse jääma, sest neid hakati masinaga valmistama, kuid Läänemaa vahvad memmed ei lasknud traditsioonil kaduda ning nüüd koovad salle isegi koolilapsed.

"Haapsalu koolides on ongi nii, et peab õppima tegema Haapsalu salli," ütles käsitöömeister.

Täna avatud pitsikeskus on vana traditsiooni edasi kandja, aga ka koht, kust linna külalised saavad osta endale või kingituseks unikaalse ja väärtusliku kudumi. Pitsikeskuse rendikulu on endale peale võtnud linnavalitsus, nii et käsitöölised saavad keskenduda enda tegemistele.

"Äriks on seda raske nimetada, sest tegelikult ega neid salle kuus ei jõua ju palju kududa," rääkis käsitööseltsi juht Mirje Sims.

Haapsalu sallid ja rätikud on otsast lõpuni täis meistrite töörõõmu.

"Oled päevaaskeldustest väsinud, võtad vardad kätte, sa tunned nii mõnusalt, muusika mängib, näpud käivad, ja tuleb ja tuleb ja tuleb ja tuleb!" rääkis Saarlo.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: