Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Majandusteadlane: karjääri roll inimeste elus väheneb

Foto: Postimees/Scanpix

Rääkides muutustest, mis toimuvad ühiskonna elus 2032. aastaks, ütles Tartu ülikooli ettevõttemajanduse instituudi juhtimise professor, majandusteaduskonna dekaan Maaja Vadi, et uurimuste andmeil kaugenevad inimesed üha enam oma töörollist.

"Võib öelda, et kindlasti see kaasaegne võimu ja mõju tähendus on [2032. aastaks - toim] muutunud.  Kui ikka veel praegu organisatsioonid arvavad, et neid juhitakse võimu läbi, siis 2032 on see tendents kindlasti palju väiksem. Inimesteülene mõju on palju olulisem," rääkis Maaja Vadi intervjuus ETV saatele "Terevisioon".

Väga tähtsaks muutub tema arvates ka virtuaalmaailma erinevate suhtlemiskanalite kombineerimine. Ülikoolide seisukohalt aga peaksid nad mõtlema sellele, millised on need partnerid, kelle jaoks nad teadmisi ette valmistavad, ja kuidas iseennast muuta. Mõtlemine sellele, milliseid teadmisi ja oskusi vajatakse aitab tuua esile selle, millised peaksid olema organisatsioonid.

Kõigepealt peaks professori sõnul organisatsioonides olema rohkem koostööoskust. Palju rohkem kui praegu tuleks õppida ja õpetada õppimist ning see on üks nähtus, mis tuleviku organisatsioonides domineerib.

Vadi ütles, et uurimused näitavad, et inimesed kaugenevad üha enam oma töörollist.

"Ilmselge on see, et karjääri roll väheneb, kodu, hobide roll suureneb. [--] Võib-olla see on rikka ühiskonna, aga see on ka rikka inimese tunnus. Inimene ei koosne ainult töörollidest. Ja see on 2032. aastal kindlasti üsna suur mõtlemiskoht organisatsioonidele. Sageli ettevõtted mõtlevad, et oo - me oleme kõige tähtsamad selle inimese jaoks. Nad võivad olla, aga kindlasti nad kogu aeg peavad arvestama sellega, et kõrval on teised tähtsad."

Alates 13. märtsist avaldab uudised.err.ee kuu aja vältel intervjuusid Tartu ülikooli teadlastega, kes arutlevad energiakriisi, tervise ja meditsiini ning ühiskonna ja kultuuri teemadel. 11. aprillil Tartu ülikooli konverentsil "Visioon 2032".

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: