Saaremaa valdade ühinemine seisab nime taga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Suvine Saaremaa praamijärjekord.
Suvine Saaremaa praamijärjekord. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tänasel valitsuse istungil arutati Lümanda, Kaarma ja Kärla valla ühinemist Saaremaa-nimeliseks vallaks, kuid otsuse tegemine takerdus uue valla soovitava nime taha.

Kaarma, Kärla ja Lümanda vald soovivad ühineda ning võtta uueks nimeks Saaremaa vald, mida kohanimenõukogu kasutusele võtta ei soovita, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Täna oli uue haldusüksuse moodustamine valitsuses arutlusel. Siseminister Hanno Pevkuri (RE) sõnul toetab valitsus igati valdade liitumist ning loodab järgmisel nädalal hoolimata nimeküsimusest otsuse ära teha.

"Teatavasti kohalikud on soovinud läbi viia erakorralised valimised juba novembris ja kindlasti me seda toetame. Väikesed lisaküsimused tekkisid valitsuse liikmetel nime osas. On mõistetav, et kui Saaremaal on kolm valda, kes soovivad endale võtta nimeks Saaremaa vald, siis mõningaid küsimusi võiks tekkida. Minu kohuseks on järgmisel nädalal tuua see protsess tervikuna välja ja põhjendada, miks kohalikud vallad otsustasid just Saaremaa-nime kasuks. Loodetavasti see otsus järgmisel nädalala tehakse," rääkis Pevkur.

Siseministri sõnul mõlgutavad aga veel ligi 50 valda liitumismõtteid, mille teostumisel sünniks 17 uut suuremat omavalitsust.

Liitumisläbirääkimised on väga erinevas järgus, kuid Pevkur loodab, et järgmisteks valimisteks saab siiski juba uutest haldusüksustest rääkida. Ta märkis, et näiteks Vända ümbruse vallad mõtlevad väga tõsiselt ühinemisele.

"Meie poolt hetkel antav toetus ühinemiskonsultantide näol on ennast õigustanud. Kui eelmise valimisperioodi jooksul ainult suurusjärgus 18 omavalitsust liitusid, siis nüüd räägime ligi 50-st, kes kaaluvad ühinemist. Loodetavasti järgmisteks valimisteks need protsessid jõuavad sinnamaani, et tõesti omavalitsused ka liitunud on. Ega ei saa ka välistada, et neid tuleb juurde," lisas minister.

Riikliku kohanimekorralduse keskseks institutsiooniks on siseministeeriumi valitsemisalas tegutsev 15-liikmeline kohanimenõukogu kui nõuandev organ kohanimekorralduse probleemide läbitöötamiseks ning selleteemalise tegevuse suunamiseks.

Toimetaja: Anna-Liisa Villmann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: