Kolm Saaremaa valda andsid nimevaidluses järele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1408711158000 | amCalendar}}
Suvine Saaremaa praamijärjekord.
Suvine Saaremaa praamijärjekord. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Juulis ei suutnud valitsus SDE ministrite vastuseisu tõttu anda heakskiitu Lümanda, Kaarma ja Kärla valla ühinemisele Saaremaa-nimeliseks vallaks. Täna sai siseministeerium kolme valla juhtidelt kirja, et nad sooviksid ühinemise järel kasutada nime Lääne-Saare vald.

Kuna selline nimekuju sobib ühineva valla nimeks ka kohanimenõukogu hinnangul, siis on formaalne probleem lahendatud ning valdade ühinemisprotsessi sisuline osa saab jätkuda, ütles siseministeerium ERRi uudisteportaalile.

Siseminister Hanno Pevkur viib Saaremaa ühisvalla moodustamise küsimuse nüüd uuesti valitsuse istungile.

"Siseministrina on mul hea meel, et Lümanda, Kärla ja Kaarma vallad näitavad üles tahet sisulise ühinemisega edasiminekuks ning on teinud omalt poolt ettepaneku tekkinud vastuseisu lõpetamiseks. Tänan ühinevaid valdu konstruktiivse ja riigimeheliku suhtumise eest, kuna eesmärk on ju õige ning valdade ühinemine toob kasu eelkõige kohalikele vallaelanikele,“ avaldas siseminister vallajuhtidele tunnustust.

Sotside riigikogu liige Neeme Suur ütles 24. juulil ERR-i uudisteportaalile, et nime küsimust ei saa tähelepanuta jätta, sest see on seotud identiteediga. "Saaremaa on suur maakond, kus on siiski oluliselt rohkem elanikke ja omavalitsusi. Kolme valla - Kaarma, Kärla ja Lümanda - ühinemise tagajärjel tekkivat omavalitsust Saaremaa vallaks nimetada ei oleks lihtsalt õige," ütles Suur.

Riigikogulane rõhutas, et Saaremaa nimega seob ennast terve saare elanikkond, mitte pelgalt ühe kandi rahvas.

Kaarma, Kärla ja Lümanda volikogud võtsid vastu otsuse valdade ühinemiseks ning kinnitasid ühinemislepingu koos lisadega 11. juunil. Saaremaal on see läbi aegade teine ühinemine, 1999. aastal moodustati Kaarma valla ja Kuressaare valla baasil Kaarma vald.

Lääne-Saare valla moodustumisel eraldab valitsus ühinemistoetuseks uuele ühisvallale umbes 535 000 eurot, mis aitab parandada valla toimimist ja teenuste kättesaadavust kohalikele elanikele.

Lümanda, Kaarma ja Kärla ühinemisplaanide kõrval kaaluvad Saaremaa omavalitsused ka Kuressaare ettepanekut moodustada kõigist Saaremaa omavalitsustest üks suur vald, nn Suur-Saaremaa. Kuressaare linnapea Hannes Hanso ütles esmaspäeval Postimehele, et praeguseks on kõik maakonna omavalitsused vastanud ning 14 valda on valmis tulema läbirääkimiste laua taha. Ainsana lükkasid Kuressaare ettepaneku tagasi Muhu ja Pöide vald.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: