Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Estonia katastroofi kohtuprotsessil Pariisis on 19 aasta järel jõutud sisuliste aruteludeni

Pariisis on taas liikuma hakanud kohtuprotsess, kus 20 aasta eest Estonia laevakatastroofis lähedase kaotanud ja ka imekombel õnnetusest eluga pääsenud soovivad kompensatsiooni avameresõiduks loa andnud sertifitseerimisfirmalt Bureau Veritas ja ka laeva ehitanud ettevõttelt Meyer Werft.

Kui seni käisid juba 19. aastat kestnud protsessil protseduurilised vaidlused, siis nüüd on jõutud sisuliste aruteludeni, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nädalavahetusel mälestati 28. septembril 1994 põhja läinud Estonial hukkunuid. Nende seas oli ka laulja Urmas Alender, kelle abikaasa Helje Bollyn on juba 19 aastat Estonial hukkunuid ühendava assotsiatsiooni Estonia Litigation Association juhina vedanud kohtuprotsessi laevale avamerel sõitmise loa andnud Bureau Veritase ja laeva ehitanud firma Meyer Werfti vastu.

Läinud reedel sai ta omakseid esindavast advokaadibüroost Schmill ja Lombrez positiivse sõnumi, et viimase poole aasta jooksul on toimunud rohkem kui senise 18 aasta jooksul. Helje Bollyn märkis, et seni toimus protsessuaalne sõnumite edasi-tagasi vahendamine. Nüüd aga on võimalus esitada oma seisukohad, mis põhinevad kohtuasja sisul.

Kui sertifitseerija on pidevalt kahtluse alla seadnud lähedaste õiguse bürood kahjutasu nõudega üldse kohtusse kaevata, siis nüüd on asjad niikaugel, et juba 10. oktoobriks ootavad lähedaste advokaadid kohtusse kaevatud firmadelt vastuseid küsimustele, näiteks miks anti laevale avameresõidu luba ja kuidas laev oli ehitatud.

Hukkunute lähedased enam protsessiga liituda ei saa, see aeg sai läbi mullu. "On olemas seadused, mis ütlevad, et viis või kümne aastat pärast kohtuasja algust on võimalik liituda, kuid nüüd pole seda enam võimalik teha," nentis Bollyn.

Advokaadid loodavad, et kohus jõuab kas lähedastele positiivsele või vastupidisele otsusele tuleva aasta esimesel poolel. Seejärel on mõlemal poolel õigus otsust vaidlustada, mis võib omakorda tähendada täiendavat kahte aastat protsessimist.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: