Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti peab oluliseks USA ja Põhjamaade ning Balti riikide koostööd küberjulgeoleku alal

Urmas Paet.
Urmas Paet. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tallinnas kohtunud Ameerika Ühendriikide, Põhjamaade ja Balti riikide küberjulgeoleku eksperdid soovivad küberjulgeolekualase koostöö edendamist ja kogemuste jagamist USA ja Põhjamaade ning Balti riikide vahel.

Välisminister Urmas Paet rõhutas, et avatud arutelu küberjulgeoleku vallas on oluline Põhja-Euroopa ja Balti piirkonna ja Ameerika Ühendriikide liitlassuhete tugevdamisel ning samuti on see lahutamatu osa laiemast Atlandi-ülesest koostööst.

"Küberjulgeoleku piiriülene integreeritus, sealhulgas majandusruumi kasvav lõimumine nii Põhjala ja Balti regioonis kui ka Euroopa Liidus ja laiemalt, nõuab küberruumi tugevamat kaitset ja tihedamat omavahelist koostööd," sõnas välisminister Paet. "Küberturvalisus ei ole vajalik mitte ainult rahvusliku julgeoleku jaoks, vaid ka kodanike õiguste kaitseks," lisas ta.

Paeti sõnul on Eesti aastaid olnud üheks aktiivsemaks küberjulgeoleku teema eestkõnelejaks. "Viimastel aastatel oleme olnud mitmete oluliste küberjulgeolekut puudutavate algatuste ellukutsujad ja arendajad," sõnas ta.
Kohtumisel arutleti pikemalt olulisematel rahvusvahelist küberkoostööd mõjutavatel globaalsetel arengutel ja lepiti kokku järgnevates sammudes rahvusvahelistes organisatsioonides, sealhulgas Euroopa Liidus, Euroopa Nõukogus, NATOs, ÜROs ja OECDs.

Riigid tutvustasid oma riiklikke küberjulgeolekustrateegiad ja küberkorraldust, sealhulgas mudeleid erasektori ja riigi vahelise koostöö parandamiseks. Pikemalt peatuti küberjulgeoleku tagamise kõige mahukamal komponendil - riigi tsiviilinfrastruktuuri kaitsel ja kriisihaldusmehhanismidel, samuti küber-võimekuse tõstmise olulisusel kolmandates riikides ning küberusaldusmeetmetel ja küberkuritegevuse tõkestamise vajadusel ning võimalikul koostööl.

Järgmine Põhja-Balti ja Ameerika Ühendriikide kohtumine toimub 2015. aastal Soomes.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: