Arvatav Iisraeli küberrünnak seiskas päevadeks Iraani sadama

Klaviatuur.
Klaviatuur. Autor/allikas: SCANPIX / www.imago-images.de / McPHOTO-Collection

Laevaliiklust Hormuzi väinas asuvas Iraani suurimas sadamas häiris mitu päeva arvatalt Iisraeli korraldatud küberrünnak, mis võis olla vastuseks katsetele peatada arvutirünnakute abil juudiriigi veepuhastusjaamu.

Iraani Shahid Rajaee' sadama ümbruse vee- ja maanteede liiklust reguleerivad arvutid katkestasid 9. mail üheagselt töö, põhjustades segadust ja ummikuid, kirjutas ajaleht The Times. Satelliidifotodelt on näha kaubalaevade seismist peatumist reidil ning kilomeetritepikkusi veokite ummikuid sadamaümbruse teedel.

Iraan teatas välismaa häkkerite rünnakust, kuid pisendas tekkinud kahjude suurust. Luureallikad on aga ajalelehe The Washington Post öelnud, et küberrünnak on Iisraeli töö ning see põhjustas kaugelt suuremat kahju ja ummikuid kui islamivabariik on tunnistanud. "Seal oli totaalne segadus," ütles ühe välisriigi esindaja lehele.

Rünnak tekitas Iraanile suurt piinlikkust, kuna riik on korduvalt kinnitanud, et suudab Hormuzi väina soovi korral laevaliiklusele sulgeda. Kuna seda läbivad Pärsia lahe riikidest väljuvad naftatankerid, tähendaks selline samm tõsist lööki maailma naftaturule. Künerrünnak Shahid Rajaee' sadamale ei takistanud liiklust väinas, kuid häiris mitu päeva tugevalt sadama tööd.

Päev varem oli Iisraeli maapiirkondades tungitud kahe veevarustusettevõtte arvutivõrku, aga sissetung tuvastati kiiresti ning katkestati enne, kui sellega oleks suudetud mingit kahju teha.

Iisrael on juba aastaid ajanud poliitikat, mille käigus makstakse Iraanile jõuliselt kätte igasuguste agressiivsete sammude eest, soovides nii näidata juudiriigi ründamise ränki tagajärgi. Kättemaks Shahid Rajaee' sadamale on küberekvivalent sõjalistele rünnakutele, mis Iisrael on korraldanud Iraani sihtmärkide vastu Süürias hoiatustena, et nad ei kasutaks sealset territooriumi ega relvi Iisraeli ähvardamiseks.

Küberrünnakud on Iisraelile ka odavad ja vähese riskiga võimalused Iraani ohjeldamiseks. Nii lõid näiteks Iisraeli ja USA küberspetsialistid koostöös Stuxneti ussviiruse, mis kahjustas 2010. aastal tõsiselt Iraani tuumarajatisi ilma vajaduseta neid sõjaliselt rünnata.

Iisraeli sõjaväeluure endine juht Amos Yadlin ütles, et sellised kättemaksurünnakud esindavad uut arengut sõjapidamise tehnoloogias. "Kübervaldkond integreeritakse reaalsesse sõjategevusse maapinnal, merel ja õhus," kirjutas ta Twitteris. "Kui see rünnak on tõesti Iisraeli vastus Iraani rünnakule tsiviilobjektidele, siis saadab Iisrael sellega Iraanile tähtsa sõnumi selle majanduse võtmeelementide haavatavusest Iisraeli kübervõimekuse suhtes," kirjutas erukindral ja Tel Avivi ülikooli julgeolekuuuringute instituudi tegevjuht.

Iraan töötab intensiivselt oma kübervõimekuse suurendamiseks, et suuta vastu seista märksa võimsamatele vastastele USA-le ja Iisraelile. Nii kolmekordistusid Iraanile omistatavad rünnakud USA-s pärast seda, kui Ameerika Ühendriigid tapsid droonirünnakus tänavu jaanuaris mõjuka Iraani kindrali Qasem Soleimani, kirjutas The Times.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: