Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Noored huvituvad poliitikas olulistest ja arusaadavatest teemadest

Koolinoored huvituvad poliitikast siis, kui päevakorral on neile oluline ja mõistetav teema, kinnitavad Otepää gümnaasiumi abituriendid ja õpetajad.

Et noored oskaks teha teadlikke valikuid, kutsus Otepää kool väitlema kõigi Eesti erakondade esindajad, vahendas "Aktuaalne kaamera". Kutse võttis vastu kuus parteid.

Kui teadlik valija on 18aastaseks saanud gümnaasiuminoor? Igatahes uudistest enamik poliitilisi sõnumeid ei otsi, kuigi näiteks Otepääl käidi viimastel kohalikel valimistel aktiivselt hääletamas.

"Noored ei huvitu poliitikast. Koolis räägitakse üldiselt, aga otseselt sellele ei pühenduta. Noortel on teistsugused huvid," rääkis Otepää gümnaasiumi abiturient Annika Tiideberg.

Otepää noorte ja kuue erakonna esindajate kohtumisel jõuti rääkida nii tööhõivest kui ka riigikaitsest, tasuta bussiliiklusest, valimiseast ja paljust muust.

"Sarnane on see, et nad püüavad kõik Eesti elu paremaks teha, kuigi erinevate viisidega. Vahepeal tekkis vaidlushetki ka, mis oli mu meelest huvitav, sest tavaliselt näeb seda vaid telekast. Päriselt ma midagi sellist näinud ei ole," lausus Otepää gümnaasiumi abiturient Gertrud Aasaroht.

"Kõige enam erinevusi oli selles, kuidas Eesti riiki kaitsta, räägiti Kaitseliidust ja ajateenistuse pikkusest ja sellest, kas naised peaksid kohustuslikus korras läbima ajateenistuse või mitte," sama kooli abiturient Sille Sööt.

"Igal erakonnal oli oma vaade, kuidas Eesti riigis peaks olema maksusüsteemid tehtud," märkis Annika Tiideberg.

Väitluse järel ütlesid noored, mida nad poliitikute räägitust arvavad. Läbi viidi ka varivalimised. Need võitsid sotsiaaldemokraadid.

"Poliitikuid on palju, maailmavaateid on palju. Ka ühiskonnaõpetuse tunde võiks olla rohkem. Koolides suhtutakse poliitikutesse erinevalt - mõned lasevad poliitikuid lihtsamalt oma majja sisse, teised hoiavad eemale," ütles Sotsiaaldemokraatliku erakonna liige Karl Kirt.

Otepää gümnaasiumi põhimõte on, et lubadustesadu ühe erakonna kaupa püütakse koolimajast eemal hoida, väitlused erinevate parteide vahel on aga väga oodatud.

"Kui suunata õpilasi poliitika juurde või kui neile tuua koju kätte mõni üritus, kus poliitikud osalevad, nagu me täna Otepää gümnaasiumis ka soovisime teha, siis huvi suureneb," ütles Otepää gümnaasiumi ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Heivi Truu

Selliseid väitlusi, mis mõne kooli enda eestvõttel korraldatud, väga palju ei toimugi. Poliitikute jaoks tundus kohtumine saalitäie noortega ka üsna uus kogemus, sest nad said proovida, kas ja kuidas nende ideed värsketele valijatele korda lähevad.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: