Soome parlament kiitis heaks sooneutraalse abielu

{{1417174233000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Täna peetud hääletusel otsustas Soome parlament heaks kiita nn kodanikueelnõuna esitatud seadusemuudatuse, mis muudab abielu sooneutraalseks, luues seega samasoolistele paaridele teiste paaridega võrdsed õigused.

Samasooliste paaride elu muutub seadusemuudatusega eelkõige ühist perekonnanime ja adopteerimisõigust puudutavates küsimustes. Ühise perekonnanime saavad need paarid seaduseelnõu kohaselt ilma erilise nimevahetusprotseduurita ning adopteerimisõigus on neil võrdne erisooliste paaridega.

Samasoolistel paaridel on Soomes juba 2002. aastast olnud võimalus oma suhe ametlikult registreerida, kuid abiellumis-, laulatus- või adopteerimisõigust väljastpoolt peret neil siiski pole olnud. Nn sooneutraalse abielu seadustav eelnõu töötati välja kodanikueelnõuna – st tavakodanike koostatud seaduseelnõuna, mis peab koguma parlamenti jõudmiseks 50 000 allkirja. Läinud aasta lõpul, mil eelnõu parlamendile üle anti, oli allkirju 167 000.

Selle aasta kevadel teatas Soome luterlik kirik, et nende ametliku seisukoha järgi on abielu mehe ja naise vaheline liit. Soome suurim lastekaitseorganisatsioon Mannerheimin lastensuojeluliitto on aga teatanud oma toest sooneutraalsele abielule.

Seaduse poolt hääletas 105 ning vastu 92 saadikut, kaks rahvaesindajat jäi erapooletuks. Parlamendi suurimast fraktsioonist, Koonderakonnast, toetas seadust 28 ja hääletas vastu 16 saadikut. Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni enamik hääletas seaduse poolt, Keskerakonna ja põlissoomlaste liikmetest suurem osa aga selle vastu.

Kõik rohelised olid sooneutraalse abielu poolt ja kõik kristlikud demokraadid vastu. Enamik Rootsi Rahvapartei fraktsioonist hääletas poolt.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: