Graafik: Inimesi eelmisel aastal kõige enam kimbutanud nakkushaigused ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Viirushaiguste testimine
Viirushaiguste testimine Autor/allikas: AFP

2014. aasta algus jäi paljudele meelde kõhutõvepuhanguga. Samuti oli mullusest enam neid, kes nakatusid tuulerõugetesse. Vaktsiin-välditavatesse haigustesse nakatus aga varasemaga võrreldes vähem inimesi.

Võrreldes 2013. aasta 11 kuuga oli mullu detsembriks soolenakkustesse haigestunud 24,7 protsenti vähem inimesi. Viiruslikud soolenakkused nagu rotaviirusenteriit ja Norwalki-viirusnakkus moodustavad kokku 65,5 protsenti soolenakkustesse haigestumise juhtudest. Kuigi nakatumine Norwalk-viirusnakkusesse vähenes 2,9 korda, seisab terviseameti analüüsis.

Rotaviirusesse haigestus 2013. aasta 11 kuu vältel enam-vähem sama palju inimesi, kuid nakkusjuhtumid jaotusid mullu kuude lõikes ühtlasemalt. 2012. aasta alguse talvekuud tõid aga kaasa suure kõhutõve puhangu – just jaanuarist maini oli rotaviirusesse haigestunuid väga palju.

See on samas küllaltki tavaline, et rota- või noroviiruse sarnased soolenakkused just talvekuudel levivad. USAs nimetatakse neid viirusi ka talvehaigusteks, kuna need levivad väga kergesti just külmutatud marjade ja soojadest maadest toodud värske puuviljaga, mida just sel perioodil ohtramalt tarbima asutakse. Tegu on väga kergesti nakkuvate, külmale ning mitmetele keskkonnatingimustele hästi vastupidavate viirustega. 2015. aastal seisab kõhuviiruste periood seega alles ees.

Positiivsena torkab aga silma see, et vaktsineerimisega ennetatavatesse haigustesse nakatumine on vähenenud. Ainsaks erandiks on siinkohal tuulerõuged, millesse nakatus mullusega võrreldes 39 protsenti rohkem inimesi. 

Nii, nagu ka 2013. aastal, haigestus 2014. aastal sellesse Eesti mõistes eksootilisse haigusesse kolm inimest. Nakatuti välismaal. Taolisi sissetoodud haigusi ehk välismaal, näiteks reisil olles nakatumisi on üksjagu – 124 juhtu.

Millistesse viirustesse reisil olles kõige enam nakatuti?

Esimesel kohal troonib juba tuttav kõhutõbi rotaviirusentriit 18 juhuga. Palju maha ei jää nakkuslik peensoolepõletik ehk kampülobakterenteriit, millesse nakatus reisil olles 17 inimest.

Liigu püramiidi peale noolega, et näha, millistest riikidest milliseid haigusi inimesed koju tõid. 

Toimetaja: Marju Himma, Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: