Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Õhuväe ülem: Vene lennud on varem õppuste ajal sagenenud

Õhuväe ülem kolonel Jaak Tarien ütles "Aktuaalse kaamera" stuudios, et Vene lennukite lennud Läänemerel on varem NATO õppustega seoses sagenenud. Ta kinnitas, et õppused on elanike jaoks igal juhul turvalised.

"Mõned minutid enne stuudiosse tulekut sain kõne, et Ämarist meie Hispaania sõbrad lähevad oma tööd tegema - nii et jah, Vene lennukid lendavad. On tal seos õppuste või muu asjaga, eks seda teavad kõige täpsemini nemad," vastas Tarien küsimusele, kas NATO õppuste ja sagenevate Vene lennukite täheldamise vahel Läänemerel on mingi seos.

Õhuväe ülem meenutas, et eelmisel suvel toimunud õppuste ajal ka Venemaa lennud sagenesid.

Tarien ütles, et kõik Eesti 370 õhuväelast on käised n-ö üles käärinud ja õppuseks valmis. "Kõik on kaasatud alates tulejuhtidest polügoonil, kes sihitavad pomme lennukitelt maasihtmärkide pihta, kuni meie radarimeeskondadeni, õhuseireni, kes annavad pilootidele edasi situatsiooniteadlikkuse meie õhuruumis toimuvast ja loomulikult Ämari lennubaas, kes tagab kõik tingimused selleks, et lennukid saaksid ohutult õhku tõusta ja maanduda," kirjeldas ta.

Õhuväe ülem kinnitas, et õppus on ümberkaudsete inimeste jaoks ohutu. Elanikud võivad kuulda natuke suuremaid pauke kui see tavapärastel kaitseväe suurtükilaskmistel. Nad näevad ka lennukeid lendamas.

Tarien küsis ohutuse kohta hinnangut ka Ameerika partneritelt. "Nad ütlesid, et see võtaks kolme või enamat järjestikkust halvas mõttes "ime", et selline asi juhtuks. Kui peaks juhtuma esimene ime, et pomm lennuki küljest lahti tuleb muul ajal, siis see pomm ei ole aktiveeritud," selgitas ta. Eraldi juhiseid ümberkaudsed elanikud tema sõnul ei vaja.

Õhuväe õppusel on Tarieni sõnul nii julgeolekupoliitiline mõõde, näitamaks liitlaste kohalolu Eestis ja et Eesti on NATO liige, kui ka taktikaline mõõde - harjutatakse koostööd.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: