Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poola uus president lubab õiglasemalt jagada majanduskasvu hüvesid

{{1432537250000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Poola eilsed presidendivalimised võitis Andrzej Duda, kes kogus 52 protsendi valijate toetuse. Duda lubab, et Poolat ootavad ees muutused.

Poola president Bronislaw Komorowski tunnistas, et jäi eilsetel presidendivalimistel oma vastasele alla. Komorowski poolt andis hääle 48 protsenti valijaist. Hääletamistulemused on lõplikud, vahendas BBC.

"Ma austan teie otsust," ütles Komorowski eile valijatele peetud kõnes. "Ma soovin oma konkurendile edukat presidendiametit."

Ametlikud tulemused avaldatakse täna hilisõhtul, vahendasid BBC ja YLE.

Duda on lubanud õiglasemalt jagada Poola majanduskasvu hüvesid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Poola majanduskasvuks on sel aastal prognoositud 3,5 protsenti, kuid töötus on püsinud kõrgel tasemel ja ületab 11 protsenti. Duda on tuntud kui mõõdukas euroskeptik ja on Komorowskist märksa konservatiivsem poliitik.

"Esiteks, ma olen väga tänulik valijatele, kes käisid valimas, kes hääletasid minu poolt. See võit oli paljude inimeste ühise pingutuse tulemus," sõnas presidendivalimiste võitja Andrzej Duda.

Duda tänas oma kõnes Komorowskit konkurentsi eest. "Need, kes minu poolt hääletasid, hääletasid muutuste poolt. Koos me saame Poolas muutusi läbi viia," lisas ta.

Duda võit on tõsiseks ohumärgiks Komorowski liitlasele, peaminister Ewa Kopaczile, kes keda ootavad sügisel ees parlamendivalimised.

10. mail toimunud valimiste esimeses voorus ei saanud kumbki kandidaat vajalikku 50 protsenti, mõlemaid toetas napilt alla 35 protsendi valijatest.

62-aastane Komorowski lubas enne valimisi, et viib Poola Ukraina sündmusest ajendatud rasketest aegadest kindlakäeliselt läbi. Ta on Euroopa Liidu kindel pooldaja ning suhteliselt liberaalne mitmetes sotsiaalsetes küsimustes.

43-aastane Duda seevastu on mõõdukas euroskeptik, kes on vastu näiteks ka samasooliste abielule ja abordilubamise ideedele.

Venemaa suhtes on mõlemad teinud kriitilisi avaldusi.

Poola presidendil on limiteeritud võim, kuida tal on võimalik vetostada uusi seadusi ning ta on relvajõudude juht.

Esimeses voorus sai opositsioonilise partei Seadus ja Õiglus kandidaat Andrzej Duda 34,7 protsendi ja Kodanikeplatvormi esindav Komorowski 33,7 protsendi valijate toetuse.

Komorowski on riigipea ametis olnud alates 2010. aastast, kui toonane president Lech Kaczyński hukkus lennuõnnetuses.

Poolas on 30,8 miljonit valimisõiguslikku kodanikku.

Toimetaja: Laur Viirand, Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: