Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eurosaadikud ei toeta avalike objektide salvestamise piiramist autorikaitsega

Eiffeli torn
Eiffeli torn Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Parlamendi saadikud ei pea vajalikuks viia avalikes kohtades asuvaid teoseid kujutavate fotode, videosalvestiste või muude jäädvustuste ärilisel eesmärgil kasutamist autorikaitse alla.

Saadikud eelistavad kehtivat korda ning lükkasid tagasi ettepaneku lisada resolutsiooni klausel, mille kohaselt tuleks selliste fotode, videosalvestiste või muude jäädvustuste äriliseks kasutamiseks autoritelt eelnevalt luba küsida.

Kehtivate EL-i autorikaitse reeglite kohaselt on aga EL-i liikmesriikidel võimalus ise otsustada, kas nad soovivad lisada nn panoraamivabaduse klausli oma andmekaitseseadustesse või mitte.

"Parlament võttis kuulda inimeste muret ja lükkas otsustavalt tagasi soovituse piirata õigust pildistada avalikku ruumi," ütles raportöör Julia Reda.

Eesti saadikud jagavad sama seisukohta

Euroopa Parlamendi Eesti saadikud Tunne Kelam, Marju Lauristin, Kaja Kallas, Urmas Paet ja Indrek Tarand leiavad, et EL-i autoriõigusi puudutav seadusandlus vajab kaasajastamist.

Tunne Kelami sõnul on digiajastul ebapraktiliseks muutunud autoriõigus, mis põhineb üksnes füüsilisele asukohale. "Vaba digi-Euroopa peab võimaldama juurdepääsu sisule kõikjal. Suure enamuse hinnangul vastuoluline panoraamivabaduse reguleerimist puudutav punkt hääletati maha, seega jäädakse praeguse olukorra juurde, kus antud küsimus on iga liikmesriigi enda reguleerida," märkis Kelam.

Lauristini sõnul püüab praegu vastuvõetud raport leida tasakaalu autorite õiguste kaitse ja internetikasutajate huvide vahel. "Kõige kuumemaid vaidlusi kergitanud nn panoraamivabaduse piirangute punkt hääletati eelnõust välja. Autorikaitse raporti ümber toimunud emotsiooniderohke arutelu näitas, kui vastuoluline ja keerukas on autoriõiguste probleemide õiglane lahendamine digitaalturu tingimustes," nentis Lauristin.

Kallas on seisukohal, et autoriõiguse regulatsioon praegusel kujul ei arvesta muutunud reaalsust, see tähendab digitaalset reaalsust, milles nii tarbijad kui ka loojad toimetavad.

Paeti sõnul vajavad autoriőigused nüüdisajastamist, et nad ei jääks jalgu digitaalajastu vőimalustele ja vastaksid nii tarbijate kui ka loovisikute vajadustele. "Panoraamfotode tegemise ja kasutamise piiramist ma ei pea mőistlikuks ega toeta seda," kinnitas Paet.

Tarand märkis, et ei ole mõistlik eeldada, et oma teose internetis avaldamiseks peab inimene tutvuma 28 liikmesriigi seadustega.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: