Fotod ja videod: Egiptuses avati uus Suessi kanal

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Uue Suessi kanali avas Egiptuse president Abdel Fattah al-Sisi. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Egiptuses avati täna pidulikul tseremoonial uus Suessi kanal, kui Egiptuse president Abdel Fattah al-Sisi saabus uuele veeteele ajaloolise jahiga, millel tervitas maismaal olevaid kõrgeid väliskülalisi.

Avamisel olid teiste seas kohal Prantsusmaa president Francois Hollande, Venemaa peaminister Dimitri Medvedev, Suurbritannia kaitseminister Michael Fallon jt, vahendas Reuters.

Sisi purjetas uuel veeteel koos väikese poisiga, kes lehvitas Egiptuse lippu, mõlemal oli seljas sõjaväevorm. President Sisi, kes on ühtlasi endine Egiptuse relvajõudude ülem, purjetas jahil El-Mahrousa, mis sõitis esimesena Suessi kanalis, kui see avati novembris 1869. President liikus mööda uut kanalit Ismailia linna, kus ta ühines tseremoonial lisaks eelpool nimetatutele ka Pärsia lahe riikide juhtidega.

Üle uue Suessi kanali lendasid ka äsja Prantsusmaalt tarnitud Rafale-hävitajad ning USA hävituslennukid F-16. Ajaloolist jahti El-Mahrousa saatsid sõjalaevad. Kogu üritust kanti televisioonis otse üle. Tänane päev kuulutati Egiptuses riigipühaks.

Sisi allkirjastas täna ka dokumendi, mis lubab laevadel sõita läbi uue Suessi kanali.

Kokku 8 miljardit dollarit maksma läinud uue Suessi kanali projekt valmis ainult ühe aastaga kolme asemel nagu Sisi algselt korralduse andis. Majandusteadlased ja laevandusanalüütikud kahtlevad, kas uuel veeteel saab olema piisavalt liiklust ja ida ja lääne vaheline kaubandus toob loodetud tulu ja täidab ambitsioonikaid eesmärke.

72 kilomeetri pikkune veetee võimaldab kahesuunalist laevaliiklust ning seda saavad läbida varasemast suuremad laevad. Uus kanal kulgeb paralleelselt vanaga. Edaspidi hakkavad lõunast põhja sõitvad laevad liikuma mööda vana kanalit, aga põhjas lõunasse sõidetakse uut veeteed pidi.

Suessi kanali laienduse eesmärk on tuua suurima rahvaarvuga Araabia maa välja vaesusest ning kindlustada Sisile võim pärast seda, kui ta 2013. aastal kukutas eelmise presidendi Mohammad Morsi ülestõusu tõttu tema vastu. Sisi nimetas ametisse ajutise valitsuse ja jäi kaitseministriks. 2014. aastal valiti ta presidendiks.

Suessi kanal teenindab 7% maailma merevedude käibest ning on võtmetähtsusega Euroopa varustamisel Lähis-Ida nafaga.

Uue Suessi kanali avamistseremoonia. Fotod: AFP/Scanpix

Üldine vaade Suessi kanalile enne uue kanali avamist. Foto: Reuters/Scanpix

 

 

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: