Protestijad nõuavad Tianjini plahvatuste eest kompensatsiooni ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: STR/AFP/Scanpix

Sajad inimesed, kes olid sunnitud eelmisel nädalal Hiina sadamalinnas Tianjinis toimunud kahe võimsa plahvatuse tagajärjel oma kodudest lahkuma, nõudsid tänasel meeleavaldusel kompensatsiooni. Võimud püüavad jätkuvalt plahvatuse ala ohtlikest kemikaalidest puhastada.

Plahvatuse ohvrite arv tõusis 114-ni, rohkem kui 700 inimest sai vigastada ja 70 on jätkuvalt kadunud, vahendas BBC.

Xinhua andmetel on enamik kadunutest tuletõrjujad.

Kaks võimsat plahvatust toimusid maailma suuruselt kümnendas sadamas möödunud kolmapäeval. Väidetavalt toimus väike plahvatus ka täna.

Ohtlike keemiliste ainetega tegelevad meeskonnad püüavad plahvatuse ala puhastada. Tianjini aselinnapea He Shushan kinnitas, et õhku lennanud laohoones oli umbes 700 tonni surmavalt ohtlikku naatriumtsüaniidi.

Tema sõnul lõpetavad meeskonnad umbes kolmekilomeetrise ümbermõõduga ala puhastamise tänase päeva lõpuks. 

Plahvatuse piirkonnast evakueeriti umbes 6300 inimest.

Umbes kakssada protestijat kogunesid hotelli juurde, kus võimud informeerisid toimuvast ajakirjanikke. Kümned politseinikud ja sõjaväelased tõkestasid rahvamassi teed hotelli. Protestijad kutsusid võime üles neile kaotatud kodusid välja maksma ja parandama. Protest oli rahumeelne.

"See ei ole demonstratsioon. See on meie ainus tee, kuidas valitsuse tähelepanu võita. Siiani ei ole nad meid üldse tunnistanud," ütles Li Jiao, kelle kodu oli plahvatuskoha lähedal.

Teine protestija Li ütles, et ta pere oli võtnud 120 tuhat dollarit laenu, et korter osta, kuid see sai plahvatuses väga tõsiselt kahjustada. Ta lisas, et nad ei olnud enne plahvatust jõudnud korterisse sisse kolida, kuid nüüd nad ei julge sinna tervislike ohtude pärast kunagi minna.

"Enamik inimesi, kes olid seal kodud ostnud, olid noored valgekraed nagu mina. See ei olnud meie jaoks väike raha," ütles ta.

Hiina peaprokurör alustas plahvatuste põhjuse väljaselgitamiseks uurimise. He kinnitas, et juhtunu põhjustajad võetakse vastutusele. Samas ei olnud ta nõus arutama kompensatsiooni maksmist kohalikele elanikele.

Toyota ja John Deere'i tehased peatasid Tianjinis töö

Toyota ja John Deere teatasid, et peatasid Tianjini sadama lähedal asuvate tehaste töö.

Toyota tootmisliinid jäävad suletuks kuni kolmapäeva õhtuni.

Ettevõte kinnitas, et plahvatuste tagajärjel said kannatada ka 50 töötajat.

Toyota märkis, et tootmist plahvatused ei mõjutanud, sest need toimusid ajal, mil töötajad olid puhkusel.

"Samas, tulenevalt evakuatsioonisoovitustest, ei panda ühtki tootmisliini kolmest tööle vahemikus 17. kuni 19. august," selgitas ettevõte.

Traktoreid ja põllumajandustehnikat tootev John Deer peatas tehase tööd määramata ajaks.

Ettevõtte pressiesindaja ütles, et ka osa John Deere'i töötajatest said plahvatuse tõttu vigastada. Kahjustada sai ka mitu hoonet.

Kahjude täielik ulatus ei ole veel teada, kuna töötajad ei saa evakuatsiooni tõttu tehasealale naasta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: