Radikaalne Partei lahkus Ukraina valitsuskoalitsioonist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Radikaalse Partei juht Oleh Ljaško
Radikaalse Partei juht Oleh Ljaško Autor/allikas: Mikhail Palinchak/TASS/Scanpix

Oleh Ljaško juhitud Radikaalse Partei fraktsioon teatas täna, et lahkub Ukraina valitsuskoalitsioonist.

Lahkumise põhjuseks on eile teravnenud konflikt seoses põhiseadusemuudatusega, mis lähtub Minski rahuleppest ning millega kehtestatakse Donbassi mõnedes rajoonides kohaliku omavalitsuse eritingimused. Põhiseaduse uuendatud tekstis on öeldud, et "Donetski ja Luganski oblasti mõnede rajoonide kohaliku omavalitsuse teostamise erisused määratakse ära eraldi seadusega".

Nn detsentraliseerimist käsitleva põhiseadusmuudatuse eelnõu poolt hääletas eile ülemraada erakorralisele istungile registreerunud 320-st saadikust 265.

Eelnõu vastu olnud Ljaško sõnul moodustati eile sisuliselt "uus koalitsioon, kuhu kuulub ka Regioonide Partei (võimult tagandatud ekspresident Viktor Janukovitši partei - Toim.)", ning seetõttu ei pea Radikaalne Partei enam koalitsioonis jätkamist võimalikuks.

Radikaalse Partei koalitsioonist lahkumisega seoses kavatsevad tagasi astuda ka kaks erakonda kuuluvat ministrit, vahendas Unian.

Poliitik märkis, et Radikaalne Partei ei pea enam võimalikuks osaleda koalitsioonis, mis tegelikult eile president Petro Porošenko poolt "hävitati".

Samuti leidis Ljaško, et Donbassi regioonide staatuse asjus tuleks läbi viia referendum samaaegselt sügisel toimuvate kohalike valimistega.

Enne Radikaalse Partei lahkumist oli koalitsioonil 302 rahvasaadikut, nüüd on neid alles 281. Valitsuse tööd ei pruugi see segada, kuid põhiseadust puudutavates küsimustes (k.a. eelpool mainitud detsentraliseerimine) on vaja vähemalt 300 saadiku toetust. Samas eile hääletasid eelnõu poolt ka mitmed opositsiooni kuuluvaid saadikud, nende seas ka mõned endised Janukovitši partei liikmed.

Ägedalt eelnõu vastu olnud rahvuslaste liikumised Parem Sektor ja Vabadus eriti tugevat toetust ülemraadas ei oma - esimesel on kaks rahvasaadikut (üks neist liikumise juht Dmõtro Jaroš) ja teisel 7 saadikut. Vabaduse juht Oleh Tjahnõbok, kes ka eilsel meeleavaldusel osales, viimaste valimiste ajal parlamenti ei pääsenud.

Ukraina ülemraadas on ametlikult 450 kohta, kuid viimastel valimistel valiti vaid 423 saadikukohta, sest Krimmis ja nn separatistide poolt kontrollitud alal polnud võimalik valimisi läbi viia.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: