Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Õhuväe ülem: mul on häbi kaasmaalaste pärast, kes solvavad meid kaitsma tulnud tumedanahalisi sõdureid

Jaak Tarien.
Jaak Tarien. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Õhuväe ülem kolonel Jaak Tarien kirjutas täna sotsiaalmeedias, et tal on häbi kaasmaalaste pärast, kes solvavad meid kaitsma tulnud tumedanahalisi NATO sõdureid.

"Täna pidin oma rahvuskaaslaste käitumise pärast piinlikkust ja häbi tundma. Vaatasin Tapa polügonil koos Ämaris õppusel viibiva USA õhuväe eskadrilli ülemaga, kuidas A-10 ründelennukid Eesti, USA, Saksa ning veel mitme teise riigi tulejuhtidega koostöös sihtmärke ründasid. Ilus ilm ja hea õppus," kirjutas Tarien Facebookis.

Tarien küsis kolleegilt, kuidas eskadrilli rohkem kui 300 inimest ennast Eestis tunneb. "Suurepäraselt, väga ilus maa, eestlased on oma riigi üle uhked, majad on korras, tänavad on puhtad. Ainult vahel on mul raske oma õhuväelastele seletada, miks neid linnas halvasti koheldakse, kuigi me tulime siia teie riigile abiks ja toeks," oli USA õhuväe eskadrilli ülema vastus Tarieni sõnul.

Tarien jätkas: "Küsisin täpsemalt ning sain teada, et need liitlased, kelle nahavärv on kohalikust veidigi erinev, peavad Tallinnas tihti verbaalseid ja vahel ka füüsilise rünnakuid taluma. Ma oleksin võinud seda inetust ilusamaks rääkima hakata, kasutades tüüpvabandusi meie raskest lähiminevikust jms, aga mul ei olnud tuju. Ütlesin, et mul on eestlasena väga häbi, et meil selliseid asju juhtub. Kolleeg vastas, et tal on inimesena häbi, selliseid asju ei peaks kuskil juhtuma. Kuigi ta tahtis oma ütlemisega olukorda ja minu piinlikkustunnet pehmendada, siis tegelikult tundsin ennast veel madalamana."

"Ma ei taha alustada uut pagulasarutelu. See on igaühe enda asi, mida ta arvab pagulaste Eestisse vastuvõtmisest või piirile müüri ehitamisest. Saage palun aru, et pagulaste (arutluse all olev) vastuvõtmine ja Eestis praegu viibivad teisest rassist või rahvusest inimesed ei ole omavahel seotud teemad. Pime viha võõra vastu teeb meist nõrgema ja üksi seisva riigi. Minnes ilma igasuguse provokatsioonita kätega kallale hotelli ees seisvale inimesele või karjudes rahulikult restoranis õhtust söövale grupile: "Minge tagasi Nigeeriasse", rünnatakse inimesi, kes on siin kaitsmaks meie Eesti riigi iseseisvust. Vajadusel on nad valmis meie vabaduse eest oma elu andma," kirjutas Eesti õhuväe ülem.

"Kas sina, väiklane "isamaaline" rassist oled valmis meie riigi eest nii palju andma?" küsis Tarien postituse lõpus.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: