Tudeng TV "Fookus" keskendus alkoholipoliitikale
Tudeng TV saade "Fookus" keskendus minister Jevgeni Ossinovski esitletud uuele alkoholipoliitikale.
Eesti kuulub enim alkoholi tarbivate riikide hulka Euroopas, mis kahjustab tugevalt siinse rahva tervist ja toimetulekut, selgitas Tudeng TV.
Ent alkoholi müügi ja reklaami piiramine on ettevõtjates suurt vastuseisu tekitanud, sest kava pole nende sõnul piisavalt läbi mõeldud. Kas ja kuidas on võimalik riigil alkoholitootjatega rahu teha, arutasid Maris Jesse, Margus Kastein ja Jaanus Vihand.
Sotsiaalministeeriumi eelnõu keelaks alkoholimüügi tanklates ning piiraks alkoholi reklaamimist. Tervise Arengu Instituudi (TAI) direktor Maris Jesse rääkis saates, et kuigi tanklates on müügil ka esmatarbe- ja toidukaupu, on tankla põhifunktsioon kütuse ning autoga seotud teenuste ja kaupade müük.
"Küsimus on ainult selles, kas alkohol on üks neist esmatarbekaupadest, mida peaks maanteel kiiresti osta saama," ütles Jesse ja lisas, et tanklates alkoholimüügi käsitlemine ei ole viimase aja teema, vaid see on olnud kõne all viimased kümme aastat.
Jesse rääkis, et praegune probleem on alguse saanud sellest, et täna on Eestis alkoholi tarbimise tase selline, mis ei ole ühiskonnale jätkusuutlik, ning riigis on aastas üle tuhande alkoholiga seotud surma. "Kui me seda aktsepteerime, siis jätkame samamoodi. Aga üldiselt samal ajal muretseme, et pered lagunevad, lapsi ei sünni, ettevõtetel pole töötajaid jne. Töötukassa ütleb, et üks suur probleem on alkoholi liigtarbimine. Seetõttu me sellega tegeleme," rääkis ta.
Jesse tõi võrdluseks suitsetamise piiramise poliitika. "20 aastat tagasi oleks siinne ruum täis suitsetatud. Kas me oleksime ilma regulatsioonideta siia jõudnud? Selleks oli vaja seadusega pandud raame," märkis ta.
Saku õlletehase juht Margus Kastein kommenteeris aga, et tankla on üks jaekaubanduse vorm, kust saab osta kõike, mida eluks vaja, sealhulgas ka alkoholi. Samas tõi ta välja, et tanklates on kaupade hinnad selgelt kõrgemad kui jaekaubanduses.
"Miks siis on terviseedendajad tanklad orbiidile võtnud? Pigem on see emotsionaalne populistlik otsus. /.../ Tanklates alkoholi keelamine on ebaproportsionaalne võte, mille mõju me veel ei tea," sõnas ta.
Kastein tõdes ka, et kuigi paljudes riikides on alkoholireklaam keelatud, ei ole selgunud ühtki toimivat mudelit, kus reklaami keelamine oleks alkoholi tarbimise trende allapoole surunud.
Eesti Tarbijate Keskühistu juht Jaanus Vihand ütles arutlusel, et küsimus on selles, miks inimesed joovad ja miks käsitletakse kõiki alkoholitarbijaid ühtmoodi. "Üldiselt on nii, et ma näen hirmuga kui habras on demokraatia tegelikult, et ärakeelamise kihk on nii tugev," lisas ta.
Eesti riski- ja erakapitali assotsiatsiooni juhatuse esimehe Margus Uudami sõnul on aga alkoholi tekitatud kahjud ühiskonnale palju suuremad kui sellest saadav kasu. Uudam lisas, et Eestis on alkoholitarbimine kataastroofiliselt kõrge ja üks meede ei pruugi aidata seda vähendada. Seetõttu on tema sõnul eelnõu eesmärk kasutada võimalikult palju meetmeid alkoholi tarbimise vähendamiseks.
Saadet juhtis Marian Võsumets.
Saate vaheklipis rääkis enda armutust võitlusest viinakuradiga Heino Seljamaa, kes on tänaseks 20 aastat kaine olnud.
Toimetaja: Merili Nael