Soome saabub Venemaa kaudu üha rohkem varjupaigataotlejaid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Varjupaigataotlejate poolt hüljatud vanad sõiduautod Salla piiripunktis
Varjupaigataotlejate poolt hüljatud vanad sõiduautod Salla piiripunktis Autor/allikas: Tapani Leisti/Yle

Alanud aastal on Soome idapiiri põhjaossa saabunud varasemast oluliselt rohkem varjupaigataotlejaid - umbes neljandik sellest arvust, mis kogu eelmise aasta jooksul.

Eelmisel nädalal esitati Salla ja Raja-Jooseppi piiripunktides kokku 142 varjupaigataotlust, üleeelmisel nädalal oli saabujaid 98, vahendas Yle.

Kogu 2015. aasta jooksul esitati idapiiri põhjaosas kokku 694 varjupaigataotlust, käesoleval aastal on aga tulnud juba 188 inimest. Peamiselt on varjupaigataotlejad pärit Afganistanist, Nepalist, Iraagist ja Süüriast.

Soome Lapimaa piirivalve usub, et kui olukord niimoodi jätkub, võib käesoleval aastal Venemaa kaudu tulla vähemalt 7500 varjupaigataotlejat.

Piirivalvurite sõnul tegelevad inimsmugeldamisega organiseeritud kuritegelikud organisatsioonid, kellel on kontakte nii Soomes, Venemaal kui ka migrantide päritoluriikides. Võimude hinnangul on tegu tõsise ohuga Soome sisejulgeolekule.

Umbes pool saabunutest on Afganistani kodanikud. Mõni neist on elanud Venemaal kuid või isegi aastaid, osa aga lendab lennukiga Kabulist Moskvasse ja sealt edasi Murmanskisse.

Kriminaalpolitseinik Jarmo Juujärvi sõnul on mõned varjupaigataotlejad ostnud smugeldajatelt 10 000 USA dollarit maksva "täispaketi", et selle abil Soome pääseda.

"Näiteks Afganistanist pärit perekond maksis smugeldajatele reisi eest Moskvasse ja sealt edasi Murmanskisse. Reisi ajal ei pidanud nad enam midagi juurde maksma, neil tuli vaid minna kokku lepitud kohtadesse, kust neid siis edasi juhatati," selgitas Juujärvi.

Lisaks on tähelepanuväärne see, et pärast seda, kui Soome keelas ära jalgrattal piiripunkti tulemise, saabuvad varjupaigataotlejad juba spetsiaalselt selleks eesmärgiks ostetud odavate autodega. Kõikidele autojuhtidele esitatakse Soomes süüdistus inimsmugeldamises ja selle süüdistuse saavad isegi need inimesed, kes ka ise varjupaigataotluse esitavad.

Kuigi tervikuna on lääne poolt ehk Rootsist tulnud Soome oluliselt rohkem varjupaigataotlejaid kui üle idapiiri, on olukord praeguseks muutunud - Rootsi kaudu tulijaid enam eriti pole, küll aga on Norra rangem kontroll idapiiril Storskogi piiripunktis toonud kaasa selle, et Murmanski oblastisse kogunenud migrandid on võtnud eesmärgiks Soome pääseda.

Norra territooriumile jõudis enne reeglite karmistamist Venemaalt umbes 5600 varjupaigataotlejat. Nüüd on aga Venemaa läänenaabritest just Soome see riik, mille kaudu migrandid läände pürgivad.

Samuti pole Soome piirivalvel täpset ülevaadet, milliste reeglite või põhimõtete alusel Vene pool migrantidel edasi liikuda laseb.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: