Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maailma vanim mees võib praegu olla 112-aastane juut, kes elas üle ka Auschwitzi koonduslaagri

Yisrael Kristal
Yisrael Kristal Autor/allikas: Perekonna foto/The Jerusalem Post

Käesoleval nädalal suri 112 aasta vanusena jaapanlane Yasutaro Koide, kes oli Guinnessi rekordite raamatu andmetel maailma vanim mees. Kuigi praegu alles selgitatakse ametlikult välja uut "tiitlikandjat", on üsna tõenäoline, et maailma vanim mees on hetkel Iisraeli kodanik, kes elas omal ajal üle ka natside koonduslaagri.

USA organisatsiooni Gerontology Research Group andmetel on praegu maailma vanimaks meheks 112-aastane Haifa elanik Yisrael Kristal, vahendas ajaleht The Jerusalem Post.

Samas tuleb tema vanust veel täpsustada. Mehel endal on praegu ainult üks vanust kinnitav dokument - 1920. aastatel välja antud abielutunnistus - ja pole selge, kas sellest ametliku tiitli saamiseks piisab.

Kristal sündis 1903. aastal Venemaa keisririigi võimu all olevas Łódźi provintsis Żarnówi külas (alates 1918. aastast on piirkond olnud Poola koosseisus - Toim.). Tema perekond oli väga usklik. Kristali isa oli tooraõpetlane ning lapsepõlves käis Yisrael ka ise usukoolis ehk heder-is.

Kui Yisrael Kristal täiskasvanuks sai, võttis ta naise, kellega sai kaks last. Peagi kolis perekond Łódźi linna, kus Kristal rajas eduka kommi- ja šokolaadivabriku.

Kui Natsi-Saksamaa 1939. aastal Poolale kallale tungis, viidi Kristali perekond Łódźi getosse. Esialgu lubati tal siiski oma šokolaadiäri edasi ajada.

Tema kaks last surid getos ning pärast geto likvideerimist 1944. aastal saadeti ta koos abikaasaga Auschwitzi koonduslaagrisse.

Kristali naine tapeti Auschwitzis, kuid sunnitööle rakendatud mehel õnnestus imekombel eluga pääseda.

Pärast sõda naasis ta Łódźi linna, kus hakkas uuesti šokolaadiäriga tegelema. 1947. aastal abiellus ta uuesti.

1950. aastal otsustas ta ette võtta aliyah ning kolis koos naise ja väikese poja Haimiga Iisraeli. Uus kodu rajati Haifa linna, kus Kristal on elanud tänase päevani. Haifas sai ta veel ka tütre isaks ning siin hakkas mees samuti tegema tööd, mida ta kõige paremini oskas ehk rajas šokolaadivabriku.

Religiooni peab ta enda jaoks endiselt oluliseks ja tema usku ei suutnud murda isegi holokaust.

"Ta usub, et ta päästeti, sest Jumal tahtis nii. Ta ei ole vihane inimene, ta ei ole see, kes tahaks mingeid arveid õiendada, ta usub, et kõigel siin maailmas on oma tähendus," rääkis tema tütar Shula Kuperstoch. "Mu isa on inimene, kes on alati õnnelik. Ta on optimistlik, tark ja ta hindab seda, mis tal on."

"Tema ellusuhtumine lähtub sellest, et kõike tuleb teha mõõdutundega," selgitas tütar. "Ta sööb ja magab mõõdukalt ning rõhutab, et inimene peab alati omama kontrolli oma elu üle ja mitte vastupidi - muidugi nii palju, kui see on võimalik."

Oma kõrgele vanusele ei omista Kristal erilist tähendust. "Ta on öelnud, et kui ta oleks leiutanud mingi ravimi, millega eluiga pikendada, siis see oleks juba midagi märkimisväärset. Kuid see, et ta on lihtsalt oma elu elanud ja teinud seda nii kaua, on lihtsalt reaalsus, mida tema ise mõjutada ei saanud," lausus tütar.

Ametlikult on praegu maailma vanim inimene New Yorgis elav 116-aastane vanaproua Susannah Mushatt Jones.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: