Meedia: islamiäärmuslusega võitlevad Tadžikistani võimud ajavad meestel vägisi habemeid maha ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tadžikistani korrakaitsjad pealinn Dušanbes
Tadžikistani korrakaitsjad pealinn Dušanbes Autor/allikas: Nozim Kalandarov/Reuters/Scanpix

Telekanali Al Jazeera ja mitmete teiste väljaannete kinnitusel asusid Tadžikistani võimud eelmisel aastal otsustavalt võitlema islamiäärmuslusega. Muuhulgas aeti selle eesmärgi nimel maha umbes 13 000 mehe habemed ning suleti rohkem kui 160 traditsioonilisi rõivaid müüvat kauplust.

Hatloni vilajeti julgeolekuülem Bahrom Sharifzoda aga rääkis kolmapäeval toimunud pressikonverentsil, et võimuesindajad on suutnud mõjutada rohkem kui 1700 naist näokatetest loobuma, vahendasid Al Jazeera, Yle jt.

Karmide meetmete põhjuseks on see, et Tadžikistan üritab ennetada Afganistanist riiki imbuva islamiäärmusluse mõju.

Raadio Vaba Euroopa andmetel on ametnikud viimasel ajal üritanud muuta kodanike nimesid, välimust ja riietust, et need sobiksid paremini "Tadžikistani väärtushinnangutega".

Eelmise aasta sügisel keelati ära riigi ainus islamimeelne partei.

Autokraadist president Emomali Rahmon on riiki juhtinud alates 1992. aastast ning tema praegune ametiaeg peaks kestma 2020. aastani. Eelmise aasta detsembris tegi parlament otsuse, et Rahmonile ja tema perekonnale tagatakse eluaegne kaitse võimalike kriminaalsüüdistuste eest.

8,6 miljoni elanikuga Tadžikistani arengut on pärast Nõukogude Liidu lagunemist aeglustanud ebastabiilsus, raske majanduslik olukord ning pidev vastasseis nõukogudeaegse autokraatia ning islamiäärmusluse vahel. Afganistanist lähtuva ohu tõrjumiseks on lõunapiiri julgeolekut aidanud tagada ka Venemaa sõdurid.

Viimaste andmete kohaselt on Süüriasse sõdima läinud rohkem kui 2000 Tadžikistani kodanikku.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: