Pakirobotid võivad peagi saada tänavatel tavaliseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Tallinna tänavatel on olnud liikumas näha kummalisi ratastega kohvrisuuruseid aparaate. Selline vaatepilt võib aga üsna varsti muutuda tavaliseks, sest tegemist on eestlaste väljamõeldud pakikanderobotitega, mis tulevikus peaksid hakkama inimestele pakke koju kätte viima.

Roboti on välja töötanud idufirma Starship Technologies, mille on loonud Skype'i asutajate hulka kuulunud Ahti Heinla ja Janus Friis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Roboti töö on internetist tellitud kauba inimestele koju toimetamine. Just see viimane osa e-kaubanduse tarneahelast on täna kõige kallim.

Praegusel testperioodil sõidab robot mööda tänavaid teatud trajektoore ning selle taga kõnnib inimene, kes jälgib, kuidas robot reageerib inimestele ja inimesed robotile.

Robotite testiprogrammi juht Helen Kaarlep ütles, et inimesed on üldiselt väga õnnelikud, et midagi sellist on Eestis välja mõeldud. "Enamasti küsitakse palju küsimusi, soovitakse palju edu. Lastele meeldib väga sellega mängida. Meil Männipargis juhtus nii, et üks laps üritas kallistada seda, kui see liikus," rääkis Kaarlep.

Kui robot reaalselt tööle hakkab, on see võimeline kandma kuni 10-kilost pakki. Kuigi pakk on roboti sees luku taga, tekib paratamatult turvalisuse küsimus.

"Me teeme sellest midagi, millega inimesed on harjunud, nad teavad, mis see on, nad teavad, mille jaoks see on ja mida rohkem on see osa tänavapildist, seda vähem on vajadust seda rikkuda, sellega mängida - see muutub osaks loomulikust protsessist," ütles Kaarlep.

Roboti sees on mitu kaamerat, selle teekonda on võimalik jälgida ja seetõttu oleks kurikaelad kohe ka jäädvustatud. Just nende kaamerate abil liigub robot tänavail nagu jalakäija.

"See liigub kõnniteede peal, jalakäijatele mõeldud aladel. Samamoodi ootab punase tule taga või ootab reguleeritud ristmikel, et saada üle tee. Sellel on mitu kaamerat külje peal, kust näeb, kas auto tuleb või ei tule. Seljataga on ka kaamera, kust näeb, kas auto tuleb ja siis teeb otsuse, kuidas üle tee saab," selgitas Kaarlep.

Robotite testperiood kestab suveni, seejärel algab pilootprogramm, mil tehakse koostööd erinevate partneritega, kelle tooteid robotid inimesteni viima hakkavad. Sel perioodil saavad paika ka viimased nüansid ja murekohad. Kui kõik õnnestub, siis järgmisest aastast peaksid neid roboteid kasutama juba rohkemad firmad.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: