Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valitsus toetas robotliikurid tänavatele lubavat eelnõu

Starship robot
Starship robot Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Valitsus toetas neljapäevasel istungil liiklusseaduse muudatusi, mis kehtestavad robotliikuri definitsiooni ja selle liiklemise nõuded.

Peaministri ülesandeid täitev tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski ütles neljapäeval ajakirjanikele, et uuendusmeelse väikeriigina peab Eesti mitte lihtsalt tehnoloogiliste muudatustega kaasas käima, vaid olema muudatuste eesrinnas. Seetõttu toetas valitsus Ossinovski sõnul muudatusi "palavalt".

Ossinovski nentis, et praegu tunneb robotliikurite kasutamise vastu huvi eeskätt kaubandussektor, eeskätt kullerfirmad.

Riigikogu majanduskomisjoni algatatud eelnõu kohaselt on robotliikur on kuni kuus km/h peamiselt kõnniteel sõitev ja vähemalt osaliselt automaatselt liikuv sõiduk, mis saab ümbritseva keskkonna kohta teavet eri seadmetelt, edastas valitsuse pressiesindaja Liikur peab olema suuteline sõitma osaliselt või täielikult juhi vahetu kontrollita. Tema kõrgus ei tohi ületada ühte meetrit, pikkus tohib olla kuni 1,2 meetrit, laius kuni 80 cm ja mass kuni 50 kg. Ees ja külgedel peab robotil olema valge ja taga punane helkur, pimedal ajal peab ees põlema valge ja taga punane tuli.

Robotliikuri kasutaja peab olema vähemalt 18-aastane Eesti elanik, liikuri kasutamiseks vajalike oskustega ning kaine. Robotliikuri kasutajal on kohustus teha vastutuskindlustus.

Kasutaja tuvastamiseks peab robotliikur olema varustatud selgelt loetava identifitseerimisnumbri, kasutaja nime ja telefoninumbriga.

Robotliikur kasutab liikumiseks kõnniteed, jalgteed ning jalgratta- ja jalgteed. Sõidutee ületamine toimub robotliikuri poolt jalakäijale sõidutee ületamiseks ettenähtud kohtades.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium teeb valitsusele ettepaneku eelnõu toetada.

Praegu vastaks robotliikuri definitsioonile Eesti ettevõtte Starship Technologies OÜ poolt arendatav pakirobot.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: