Uuring: toit Eesti vanglates vastab nõuetele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vanglatoit.
Vanglatoit. Autor/allikas: Aldo Luud/Õhtuleht

Vastupidiselt mitmete kinnipeetavate saadetud kaebustele vastab toit Eesti vanglates nõuetele, selgub Terviseameti sihtuuringust. Peale selle toodi välja, et ümbervaatamist vajavad vanglate IT-lahendused.

Uuringu järgi vastas kahe nädala toidu keskmine toiduenergia sisaldus nõuetele kõigis vanglates. Harku ja Murru vanglas mõnel juhul isegi ületas normi.

Toitu valmistab kõigis vanglates personal kohapeal. Nõuetele vastav joogivesi on vajalikus koguses tagatud kõigis kambrites.

Igas vanglas on meditsiiniosakond, kes määrab kinnipeetavate vajaliku toidunormi. Kinnipeetavad jaotatakse toiduenergiavajaduse järgi nelja rühma.

Toidunormi määramise aluseks on inimese vanus, sugu, kehamassiindeks, kehalise aktiivsuse tase ja terviseseisund. Erivajadustega kinnipeetavatele kindlustatakse dieettoitlustamine või neile antakse igapäevast lisatoitu.

Probleemina toodi uuringus välja, et menüüde koostamiseks ja vajalike andmete arvutamiseks on vanglates kasutusel kaks erinevat arvutiprogrammi. See muudab nõuetele vastava menüü koostamise protsessi keeruliseks.

Terviseamet soovitas olukorra parandamiseks täiendada ning ühtlustada vanglates kasutatavaid IT-lahendusi selliselt, et menüüde koostamisel saaks kõik vajalikud andmed toiduenergia ja toitainete sisalduse kohta arvutada ühe programmiga.

Sihtuuringu tegemise põhjuseks oli viimastel aastatel kinnipeetavatelt laekunud kaebuste kasvav trend, milles viidatakse toidunormide mittetäitmisele, mitterahuldavale toitlustamise korraldamisele ja menüü mitmekesisuse piirangutele.

2015. aasta jooksul saabus terviseametile kinnipeetavatelt 2 toitlustamist puudutavat kaebust, mõlemad Tallinna vanglast. Kaebuste menetlemise tulemusena liigitati need kaebused põhjendamatuteks.

Uuring viidi läbi 2015. aastal.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: