Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome tööandjad ja ametiühingud jõudsid ühiskondliku leppe asjus kokkuleppele

Soome lipp.
Soome lipp. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Soome tööandjad ja ametiühingud on jõudnud kokkuleppele ühiskondliku leppe asjus. Kui kokkulepe lõpliku heakskiidu saab, tähendab see töötajatele muuhulgas tööaja pikenemist.

Soome praegune valitsus on ühiskondlikku lepet soovinud juba alates võimuletulekust eelmise aasta kevadel. Eesmärk on parandada Soome konkurentsivõimet viie protsendi võrra, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Asjatundjate sõnul viie protsendini öötundidel saavutatud kokkuleppega ei jõuta, aga üle kolme protsendi siiski. Tööandjate kulud vähenevad ja töötajate positsioon nõrgeneb.

Muuhulgas on kavas pikendada tööaega 24 tunni ehk kolme tööpäeva võrra aastas ja töötaja õlule läheb osa seni tööandja makstud maksust. Pisut väheneb ka avaliku sektori töötajate puhkuselt naasmise tasu. Haigusraha kallale esialgu ei minda.

Ajalehe Helsingin Sanomat esialgne hinnang oli, et keskmise palgaga töötaja kaotab aastas umbes kolmasda eurot. Suur muutus on see, et üleriigiliste kõigile valdkonna ettevõtetele kohustuslike kollektiivlepingute asemel hakatakse pidama kohalikke läbirääkimisi.

Lõplikult kindel ühiskondlikku leppe sünd siiski pole, sest tööandjad ja ametiliidud arutavad saavutatud kokkulepet veel isekeskis. Soome Ametiühingute keskliidu juhid ei kiitnud tänahommikusel kohtumisel lepet heaks ega lükanud ka tagasi.

"See on meile väga raske otsus. Kuigi see on kõigi seisukohalt õiglane lahendus, on see siiski töötajatele väga raske," ütles keskliidu juht Lauri Lyly Soome ringhäälingule YLE.

Täna õhtul arutavad tööturu osapoolte kokkulepet ka valitsuse esindajad, aga YLE poliitikatoimetaja Riikka Uosukainen usub nende heakskiitu. 

"Minu hinnangul on valitsusel seda ühiskondlikku lepingut vaja. Kui ta selle nüüd läbi kukutab, teeb ta iseenda elu raskemaks," ütles Uosukainen.

Kauaaegne ettevõtja, kiirtoiduketi Hesburger looja Heikki Salmela leiab, et Soome majanduse turgutamiseks on ainult üks lahendus: soomlane peab rohkem tööd tegema.

"Sotsiaaltagatised on muidugi tore asi, aga see on ära võtnud töötamise motiivi, me ei pea enam muretsema, kas me homme süüa saame," rääkis Salmela ja pakkus välja radikaalse mõtte.

"Teeksime mõni aasta näiteks 45 tundi tööd nädalas, Soome pööraks kindlasti tõusule," ütles ettevõtja Heikki Salmela.

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: