Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome elanike ostuvõime väheneb valitsuse kärpekava tõttu keskmiselt paarsada eurot aastas

Soome valitsus kuulutas välja kärpekava, millega vähendatakse muu hulgas mitmesuguseid toetusi. Maksumaksjate liidu hinnangul väheneb keskmise sissetulekuga inimese ostuvõime järgmisel aastal paarisaja euro võrra.

Soome valitsus on lubanud kokkuhoidu ja teatas ligi 400 miljoni euro suurustest kärbetest. Kavas on vähendada mitmesuguseid toetusi, sealhulgas töötutele makstavat päevaraha ja lapsetoetusi, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Bensiiniaktsiis tõuseb, aga magusamaks kaotatakse ja koolitusele minevat raha ei vähendata. Soome maksumaksjate liit on välja arvutanud, et keskmise sissetulekuga palgatöötaja ostuvõime väheneb järgmisel aastal 0,8 protsenti ehk 230 eurot aastas.

Aalto ülikooli endine professor Sixten Korkman ütles ringhäälingule YLE, et tema meelest oleks pidanud vähendama ka ettevõtlustoetusi.

"Üks valitsus teise järel on kergel käel ettevõtlustoetusi aina juurde loonud, kujutades ette, et see aitab kaasa tööhõive ja ettevõtlikkuse kasvule. Nende mõju on aga üsna piiratud ja seal on palju sellist, mis hoopis takistab majanduse tõhusat toimimist," lausus ta.

Euroala riigil raskem rahapoliitikat teha

Soome tööandjate keskliidu juht Ilkka Oksala ütles, et tänu ühiskondlikule leppele, mis näeb muuhulgas ette tööaja pikendamist 24 tunni võrra aastas ilma palka lisamata, peaks tööjõu kulud ligikaudu nelja protsendi võrra vähendama.

"Soomes on aastakümneid tehtud tööturukokkuleppeid, millega lühendatud tööaega ja tõstetud palku. Nüüd esimest korda palku ei tõsteta, aga tööaega pikendatakse," selgitas Oksala. Tema sõnul on see olnud väga raske, kuigi Euroopa Liidu statistika näitab, et Soomes on siiani üks lühemaid tööaegu.

Oksala sõnul on Soomel on ka enne majandusprobleeme olnud, aga siis polnud kasutusel euro, vaid Soome mark.

"Ka varem on tehtud ülisuuri palgatõuse, eksportiva tööstuse konkurentsivõime on nõrgenenud ja meil on olnud massiline tööpuudus. Siis on tavaliselt olnud üks lahendus: marka on devalveeritud ja ühe hetkega ekspordi konkurentsivõime taastatud," rääkis ta.

Tööandjate keskliidu juhi sõnul ei saa Soome nüüd euromaana devalveerimist kasutada ja seetõttu on tööturu osapoolte kokkulepete saavutamine olnud suur väljakutse.

YLE on palunud ka tavalistel inimestel esitada oma ettepanekuid, kuidas Soomet paremaks muuta.

Näiteks: "Alustaks sellest, et vähemalt ühel päeval nädalas lõpetaksime tööajal internetis surfamise ja kasutaksime neid seitset-kaheksat tundi töö tegemiseks," arvas Soome kodanik.

Toimetaja: Greete Palmiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: