Lauri Vahtre: Eesti riigi hävitasid kommunism ja stalinism, mitte Konstantin Päts ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Lauri Vahtre.
Lauri Vahtre. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Ajaloodoktor Lauri Vahtre sõnul tuleb meeles pidada, et Eesti riiki ei hävitanud mitte Konstantin Päts, vaid Jossif Stalin ja süüdi on ikkagi agressor, mitte ohver.

Vahtre rääkis Vikerraadio saates "Eesti lugu", et meeles tuleb pidada ka seda, millises olukorras oli Eesti ja mis toimus mujal Euroopas: Poola oli langenud, Tšehhoslovakkia oli langenud, Austria oli liidetud.

Küsimus oli Vahtre sõnul see, kas hakata uhkuse pärast vastu ja saata hulk mehi surma selleks, et poleks kaksipidi arvamist.

"Tagantjärele teame, et ilmselt oleks olnud nii välispoliitiliselt kui ka rahvuspoliitiliselt oluline see teadmine, et hakati vastu," märkis Vahtre.

Päts rehkendas Vahtre sõnul teisiti, sest "tema jaoks ei olnud ülim väärtus mitte riik, vaid rahvas". "Rahvas võib riigi alati uuesti rajada, aga kui rahvas kaob, siis pole enam midagi, pole kedagi, kes seda riiki uuesti loob ja pole kellele luua," rääkis ajaloodoktor.

Lauri Vahtre ütles, et agressioon oli ilmne, aga see haav, mis psühholoogiliselt rahva hinge löödi, oli võib-olla suurim valearvestus, mille Päts tegi. Vahtre rõhutas samas, et Päts mitte ei andnud riiki ära, vaid see riik kisti ta käest ära.

Vahtre rääkis "Eesti lugude" 9. saates Konstantin Pätsist kui rahvusriigi ülesehitajast ja riigijuhist, kelle ametiajal seesama riik hävis. Saates oli juttu ka sellest, miks just nüüd jälle iseseisvas riigis valusatele küsimustele vastust otsitakse.

"Eesti lugu" räägib avameelselt Konstantin Pätsi elust ja otsustest

Raadiosaade "Eesti lugu" räägib läbi mitme saate ausalt ja avameelselt Konstantin Pätsi, avaliku elu tegelase, poliitiku, riigimehe Eesti esimese peaministri ja esimese presidendi elust ja otsustest.

Konstantin Pätsi ja Eesti riigi elukäigu kolm murdepunkti on aastatel 1918, 1934 ja 1939 ehk suurtest teenetest sõltumatu Eesti rajamisel kuni riigipöördeni 1934. aastal ja paljuvaieldud otsuseteni 1939. ja 1940. aastal.

Saadetes on esinenud Ago Pajur, Andres Kasekamp, Jaak Valge, Peeter Kenkmann, Enn Tarvel, Peeter Järvelaid.

Kõiki saateid Konstantin Pätsist saab kuulata Vikerraadiost: http://vikerraadio.err.ee/l/eesti_lugu.

Toimetaja: Laura Teder, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: