Riik valmistub suureks kolimiseks: seitse allasutust, neli ministeeriumi ({{commentsTotal}})

Kerkivasse superministeeriumisse kolib kokku neli ministeeriumi, lisaks peavad kolima veel seitse riigi allasutust.
Kerkivasse superministeeriumisse kolib kokku neli ministeeriumi, lisaks peavad kolima veel seitse riigi allasutust. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigi Kinnisvara AS-il (RKAS) on käsil seitsme riigiasutuse kolimisplaanid, mis tõukuvad nii plaanist riigi tugiteenuste keskuses töötavad raamatupidajad ühte majja kokku kolida kui ka nelja ministeeriumi ühishoone ehk nn superministeeriumi hoone valmimisest senisel rahandusministeeriumi kinnistul.

Riigi tugiteenuste keskus kasutab Endla 10 büroohoones praegu kolme ülemist korrust, kuid soovist kõik raamatupidajad ühte majja paigutada tahetakse kasutusele võtta ka hoone kaks alumist korrust, kus praegu asuvad soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise voliniku büroo ning tööinspektsiooni töövaidluskomisjon.

Võrdõigusvolinik plaanib vanalinna kolida

Endla tänavalt kolima sunnitud võrdõigusvoliniku büroo võttis vastu pakkumise ruumidele Uus tn 18, kus praegu asub muinsuskaitseamet. Kuna voliniku büroole on vaja tagada ka invaligipääsud, peab kolimist korraldav RKAS tegema ümberehitustöid.

"Meie jaoks on ligipääsetavus elementaarne," rõhutas võrdõigusvolinik Liisa Pakosta.

Ehkki hoone asub vanalinnas, pole tegemist siiski muinsuskaitse all oleva hoonega - maja ehitati vanalinna alles 1970ndatel, seega on ümberehitustööd lihtsam teha.
Ka büroo rendihindade üle läbirääkimised alles käivad. "Üürihind ilmselt läheb kallimaks praegusest, meil käibki RKAS-iga vaidlus ootamatu hinnakõrgenemise üle," selgitas Pakosta.

Uutes ruumides on senisest enam üldpinda, kuid vähem kabinette kui seitse töötajat praegu sotsiaalministeeriumi ruumides kasutada saab.

Vanalinna peab Pakosta sobilikuks just seetõttu, et ka teised sarnaste funktsioonidega bürood on end sinna asutanud - Toompeal asub õiguskantsleri büroo ning vanalinna on kolimas ka Riigikontroll, kes saab Toompeale oma hoone.

"Siis oleksid ühetaolised funktsioonid kõik rohkem lähestikku," selgitas võrdõigusvolinik. "Kuid rõhutan, et me ei koli omal soovil. Aitame raamatupidajatel kokku kolida, kui riik seda soovib."

Võrdõigusvoliniku büroo peab praegustest ruumidest välja kolima suvel ja sooviks juba 1. septembriks uutes ruumides tööle asuda, RKAS pole tähtajas veel nii kindel.

RKAS-i kommunikatsioonijuhi Madis Idnurme sõnul tehti võrdõigusvoliniku büroole esmane hinnapakkumine lähtuvalt nende vajadustest ja soovidest ning see täpsustub edasiste läbirääkimiste käigus. Juhul, kui büroo soovib, on RKAS valmis otsima alternatiive ka väljaspool vanalinna.

Muinsuskaitseamet: Uuelt tänavalt Pikale

Muinsuskaitseamet paikneb praegu Tallinnas kahes hoones (Uus 18 ja Pikk 2) ning sügisel plaanitakse Uuelt tänavalt täielikult Pikk 2 hoonesse ümber kolida. Võimalik, et üks tööruum ning ameti kogud jäävad endiselt Uuele tänavale, võrdõigusvoliniku büroo ruumesse alles.

Muinsuskaitseametist tõdeti, et kõik on veel lahtine, sest Pika tänava 6. korrus on alles väljaehitamisel, plaani järgi aga aga peaksid kõik praegu Uue tänava hoones töötavad inimesed Pikale tänavale ümber kolima, nii et amet tegutseks terviklikult ühes hoones.

UNESCO: Pikalt tänavalt Uuele

Samuti on kõne all olnud UNESCO Eesti rahvusliku komisjoni kolimine samasse, Uus tn 18 hoonesse. Ka nemad asuvad praegu muinsuskaitseametiga samas, Pikk 2 hoones. Nende kolimine teeks võimalikuks muinsuskaitseameti ühtedesse ruumidesse kokkukolimise. Siiski kinnitab RKAS, et kindlad kokkulepped selleks praegu veel puuduvad.

UNESCO Eesti peasekretär Kerli Gutman selgitas, et neil on praegu laual kaks varianti, mis mõlemad on paremad kui nende praegused tööruumid. Juhul, kui võrdõigusvoliniku büroo kolimine Uuele tänavale õnnestub, kolivad ka nemad sinna, kui aga see plaan mingil põhjusel katki jääb, kolivad nad sama, Pikk 2 hoone kuuendale korrusele, mis tuleb alles välja ehitada. Kui sinna ei koli nemad, antakse need ruumid muinsuskaitseameti peadirektorile.

Praegused ruumid aga loovutatakse muinsuskaitseameti ja vabaõhumuuseumi infopunktiks ning poeks. "Meie praegustes ruumides on kodanikele lihtsam ligipääs, aga meil nii palju inimesi ei käi," pidas Gutman ruumide loovutamist mõistlikuks.

Kolme töötajaga UNESCO Eesti esindus toimetab umbes 80 ruutmeetril, ka uued ruumid oleksid samas suurusjärgus. Gutmani kinnitusel saabub selgus, kuhu kolida tuleb, maikuu jooksul.

Tööinspektsioon ja töövaidluskomisjon: terviseameti ruumidesse

Ka tööinspektsioon ja selle allasutus töövaidluskomisjon peaksid edaspidi kokku kolima. Praegu toimetab tööinspektsiooni Gonsiori 29 aadressil sotsiaalministeeriumi hoones ning töövaidluskomisjon Endla tänaval, mis edaspidi raamatupidajate pärusmaaks saab. Tööinspektsioon kolib Gonsiori tänavalt ära siis, kui sotsiaalministeeriumgi: nende kolimine ootab nn superministeeriumi hoone valmimist endise rahandusministeeriumi kinnistule, mistõttu ka inspektsioon "kodutuks" jääb.

Tööinspektsioon ja töövaidluskomisjon kolivad praeguse plaani kohaselt Kotka tn 2 büroohoonesse, kus praegu asub terviseameti labor. "Meile on oluline ligipääs, sest inimesed käivad siin ka nõustamisel juristi juures," selgitas tööinspektsiooni meedianõunik Kristel Abel.

Terviseamet: neljalt aadressilt keskpõrandale kokku

Terviseamet paikneb Tallinnas mööda linna laiali: hulk osakondi jagab Gonsiori tänaval ruume sotsiaalministeeriumiga, muist on Tartu mnt 85 Harju maakohtu hoones, labor asub Kotka tn 2, kuhu kolivad tööinspektsioon ja töövaidluskomisjon ning järelevalveosakond paikneb sootuks Hiiul.

Nagu kinnitab terviseameti avalike suhete nõunik Iiris Saluri, on sedasi organisatsiooni juhtida äärmiselt keeruline ning inimesed ei saa samuti aru, kuhu nad peavad tulema, kui soovivad kohale tulla.

Terviseameti uued tööruumid asuvad Paldiski mnt 81 rajatavas büroo- ja laborihoones, mis peaks valmima järgmise aasta alguses. Kolimine ongi planeeritud esimesse kvartalisse.

Niisiis tekitab riigi raamatupidajate kolimine doominoefekti, mis peaks panema kolima kokku seitse asutust: riigi tugiteenuste keskus, võrgõigusvoliniku büroo, muinsuskaitseamet, UNESCO Eesti esindus, tööinspektsioon, töövaidluskomisjon ja terviseamet. Sellele lisanduvad veel "superministeeriumi hoonesse" paigutuvad rahandus-, sotsiaal-, justiits- ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Kõik on lahtine, aga 2018. aastaks peab kolitud saama

Kuna asutuste kolimised on alles kavandamise faasis ja läbirääkimised pooleli, ei taha RKAS täpsetest tähtaegadest ega ka kolimistega kaasnevatest kuludest veel rääkida.

Küll aga on selge, et nii "superministeeriumi hoone" kui ka allasutused peavad kolitud saama järgmise aasta jooksul, sest 2018. aastal ootab Eestit ees juba EL-i eesistumine ning "enne eesistumist peab valmis olema, siis ei hakka keegi enam kolima," arvas ka tööinspektisooni meedianõunik Kristel Abel. Seega saab järgmise paari aasta jooksul omale uue kodu tosinkond riigiasutust.

Küllap pole pääsu ka kulude suurenemisest, sest nagu nentis ka Liisa Pakosta: odavamaks ei lähe midagi. Kuid enne, kui kokkulepped pole lukus, püsivad suud kulude pealt lukus.ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: