Itaalia parempoolsed soovivad partnerlusseaduse referendumi abil tühistada

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kooseluseaduse vastane Itaalia parlamendi ees toimunud toetusdemonstratsioonil Autor/allikas: Remo Casilli/Reuters/Scanpix

Peamiselt parempoolsetest Itaalia poliitikutest koosnev grupp teatas, et soovivad referendumi korraldamist ajaloolise partnerlusseaduse osas, mille Itaalia parlament äsja heaks kiitis.

Saadikud endise peaministri Silvio Berlusconi parteist Forza Italia, paremäärmuslikust erakonnast Põhja Liiga ja teistest poliitilistest jõududest ütlesid pressikonverentsil, et alustavad kampaaniat, mille käigus soovitakse koguda pool miljonit allkirja referendumi korraldamiseks, vahendas uudisteportaal Local.it.

Referendumiga soovitakse tühistada Itaalia parlamendi poolt vastu võetud partnerlusseadus, mis annab samasoolistele paaridele õiguse oma kooselu registreerida. Konservatiivsete poliitikute sõnul peaks referendum toimuma kohe, kui president Sergio Mattarella seaduse välja kuulutab.

Rahvahääletuse õnnestumiseks peaks sellest osavõtt ulatuma üle 51 protsendi. Kui vajalikku kvoorumit ei saavutata, on referendumi tulemus õigustühine.

Demokraatliku partei senaator Monica Cirinna, kes hoolimata opositsiooni ja katoliku kiriku vastuseisust suutis algatada partnerlusseaduse menetlemise, kiitis referendumi idee heaks. "Itaalia kodanikud pole kunagi hääletanud diskrimineerimise poolt. Pigem on nad inimõiguste osas alati kinnitanud juba toimunud muutusi," leidis Cirinna.

Itaalia senati saadik Carlo Giovanardi, kes oli kooseluseaduse äge vastane, märkis, et referendumiga soovitakse protestida teguviisi vastu, kuidas vastuoluline seadus senatist läbi suruti. Ta lisas, et homofoobiaga pole antud juhul mingit pistmist. "Me ei ole õiguste tunnustamise vastu, kuid me peame korraldama referendumi, sest peaminister Renzi takistas meil seaduseelnõud menetlemast ja täiendamast," märkis Giovanardi.

Kuid referendumi väljavaated ei näi konservatiivide vaatenurgast väga helged. Ka seaduse ümberpööramine saab olema juriidiliselt keerukas, kuna esimesed tsiviilkooselud registreeritakse juba eelseisval sügisel, kuid enne seda ei ole võimalik rahvahääletust korraldada.

Konservatiivid soovivad seaduse rakendamise takistamiseks rõhuda kahele argumendile. Esiteks on nende hinnangul kooseluseadus vastuolus Itaalia põhiseadusega, kuna see sarnaneb liialt abielule. Teiseks leiavad vastased, et seaduse rakendamise eelarve pole korralikult koostatud.

Avaliku arvamuse küsitlused näitavad, et suurem osa itaallastest toetavad partnerlusseadust, mille kohaselt võivad samasoolised paarid sõlmida kooselu, kuid sellegi poolest ei saa nad lapsendada. Katoliku kiriku ajakirjas Avvenire kirjutati, et kiriku hinnangul pole referendum parim viis, kuidas võidelda traditsiooniliste pereväärtuste eest, lisaks anti mõista, et kirik ei kavatse toetada omavalitsusjuhte, kes keelduvad seadust täitmast.

Itaalia oli viimane suurem lääneriik, mis tunnistas samassooliste paaride õigust kooselule, kuid samassoolistele paaridele ei anta nii palju õigusi kui näiteks Suurbritannias, Prantsusmaal või Hispaanias.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: