IT-arendajad otsisid HIV-i spetsialistidega meditsiinilisi digilahendusi
Nädalavahetusel peeti Tallinnas maailma esimest HI-viiruse alast arendusmaratoni, kus IT-arendajad ja HIV-ala spetsialistid panid pead kokku, et töötada välja arste ja patsiente aitavaid digilahendusi.
Eesti on uute HI-viirusesse nakatumiste poolest Euroopa Liidus 1. kohal. HIVdigital hackathonile olid oodatud ideed, mis annaksid digilahenduste abil panuse HI- valdkonna murekohtade lappimisse. Konkursile laekus 14 ideed, millest žürii valis välja kolm.
Žürii poolehoiu pälvinud meeskonna DigiScreen soov on töötada välja IT-lahendus HI viirusesse nakatunute automaatseks leidmiseks.
"Et pakkuda otsustustuge perearstidele, meie projekt kombineeriks olemasolevat terviseandmestikku, mis on perearstidel olemas, indikaatorhaiguste andmebaasiga, mis annab teada perearstile, kas tegu on inimesega, keda peaks testima," selgitas DigiScreeni tiimiliige, mõttekoja Praxis juht Tarmo Jüristo.
Võitjate sekka jõudis ka tiim hINF, kelle eesmärk on kergendada patsiendi ja arsti suhtlust.
"Meie äpil on tore omadus, et ta saab esiteks digiregistratuuris ennast registreerida, siis saab ta arstiga kokku chattida nii, et ta ei tulegi arsti vastuvõtule," rääkis hINFi tiimiliige, Lääne-Tallinna keskhaigla nakkushaiguste arst Kersti Kink.
Kolmandana sai 30 000 eurosest võidusummast osa meeskond LiveHIV, mille liikmed tahavad veebi püsikampaaniaga tuua rohkem inimesi viiruse testi tegema.
Žürii tegi oma otsuse meeskonna mitmekesisuse põhjal. "Meeskondade põhjal, kus olid kõik erinevad kompetentsid esindatud ja teiseks ka selle põhjal kui väga tundus see relevantne justnimelt kasutajatele - nii õdedele, arstidele, kui patsientidele," sõnas Eesti tervisetehnoloogia klastri Connected Health tegevjuht Külle Tärnov.
Sotsiaalministeeriumi e-teenuste ja innovatsiooni asekantsleri Ain Aaviksoo sõnul on digilahenduste juurutamine arstide töösse oluline, kuna need aitavad kokku hoida väärtuslikku aega.
"Digitaalsed lahendused aitavadki kokku hoida aega kas rumalalt paberitöölt või andmete analüüsimiselt, mida ka inimesel üksi ilma masina abita on keeruline teha või võtab see väga kaua aega," lausus Aaviksoo.
Võitnud meeskondadest saavad nüüd Tehnopoli inkubaatori start-upid ning nendest parima või parimate vahel läheb detsembris jagamisele juba 70 000 eurot.
Toimetaja: Aleksander Krjukov