Mogherini: EL on asendamatu "ülivõim" maailmarahu teenistuses ({{commentsTotal}})

Federica Mogherini.
Federica Mogherini. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Liit on muutumas maailmarahu jaoks asendamatuks "ülivõimuks", ütles bloki välispoliitikajuht Federica Mogherini neljapäeval.

"Meie naabrite ja partnerite nõudlus Euroopa järele eelseisvatel kuudel ja aastatel suureneb. See on juba praegu nii," sõnas Mogherini Euroopa kaitseagentuuris (EDA) peetud kõnes.

"Juba praegu eksisteerib nõudlus põhimõttelise globaalse julgeolekupakkuja järele, ülivõimu järele, mis usub mitmepoolsesse tegutsemisse ja koostöösse," lausus Itaalia eksvälisminister.

USA vabariiklaste presidendikandidaadi Donald Trumpi valimisvõit on tekitanud Euroopas kartusi, et tema "Ameerika esmalt" kampaanialoosung tähendab, et Washington hakkab vähem tähelepanu pöörama sidemetele NATO ja EL-iga, mis on olnud alates Teise maailmasõja lõpust Lääne poliitilise korra vundamendiks.

EL on Suurbritannia otsuse järel ühendusest lahkuda juba liikumas kaitsekoostöö tihendamise poole.

"See on meie kätes. Muutuval ülemaailmsel maastikul on Euroopa üha rohkem ja rohkem asendamatu jõud," sõnas Mogherini. "Praegu on aeg võtta enda kanda vastutus ja reageerida üleskutsele (julgeoleku järele)...ja me saame seda teha vaid tõelise liiduna." 

EL-is on Brexiti hääletuse järel sagenenud üleskutsed Euroopa armee loomiseks. Teisalt on ettepanekud valdavalt piirdunud liikmesriikide sõjalise koostöö tihendamisega, kuna ei soovita dubleerida NATO-t.

EL on seni korraldanud tsiviilsõjalisi missioone, nagu rahuvalvemissioon Kesk-Aafrika Vabariigis ning piraadivastasele võitlusele keskendunud operatsioon Aafrika Sarve ümbruses.

EDA on agentuur, mille ülesanne on koordineerida jõupingutusi EL-i kaitsevõime tugevdamiseks liikmesriikidevahelise koostöö suurendamise teel.

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: