Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Putin ei vasta sanktsioonidele, USA diplomaate välja ei saadeta

{{1483093761000 | amCalendar}}
Venemaa välisminister Sergei Lavrov ja president Vladimir Putin.
Venemaa välisminister Sergei Lavrov ja president Vladimir Putin. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Venemaa president Vladimir Putin teatas reedel, et ei vasta neljapäeval teatavaks tehtud Ameerika Ühendriikide sanktsioonidele USA diplomaatide väljasaatmisega.

"Kodumaale naasvad Vene diplomaadid veedavad aastavahetuse pere ja lähedaste seltsis - kodus. Meie ei hakka Ameerika diplomaatidele probleeme tekitama," selgitas riigipea kremli pressiteenistuse teatel.

"Meie ei hakka kedagi välja saatma. Meie ei keela nende peredele ja lastele võimalust kasutada neile eraldatud kohti aastavahetuse pidustustel," lisas Putin, kes samas avaldas kahetsust, et Barack Obama administratsioon "lõpetab oma töö sellisel viisil".

Putini sõnul kavandab Moskva oma järgmisi samme USA-Vene suhete taastamiseks vastavalt järgmise presidendi Donald Trumpi administratsiooni edasisest poliitikast.

Venemaa välisministeerium tegi varem president Putinile ettepaneku vastata neljapäeval Ameerika Ühendriikide poolt kehtestatud sanktsioonidele 35 USA diplomaadi riigist välja saatmisega.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov lisas, et samuti taotletakse riigipealt USA suursaatkonna Moskva lähistel asuva suvilakompleksi ja laohoone sulgemist, vahendas TASS.

Lavrov kordas veel üle ka Moskva seisukoha, et Venemaal pole USA valimiste ajal aset leidnud küberrünnakutega mingit seost.

Välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova teatas juba neljapäeval Facebookis, et Moskva teeb vastumeetmed Valge Maja uutele sanktsioonidele teatavaks reedel.

Samas lükkas Zahharova reedel tagasi rahvusvahelises meedias levinud väited, mille kohaselt plaanisid võimud Moksvas asuva Ameerika kooli sulgemist.

Pressiesindaja rõhutas, et rahvusvahelist kooli, kus õpivad USA, Suurbritannia ja Kanada diplomaatide lapsed, pole kavas sulgeda ning väited selle kohta on täielik vale.

Välisministeerium teatas, et kokku lahkub USA-st 96 venelast, nende hulgas on nii väljasaadetud diplomaadid kui ka nende perekonnad.

USA saadab välja 35 Washingtonis ja San Franciscos tegutsevat Vene diplomaati

USA president Barack Obama kehtestas neljapäeval sanktsioonid Vene ametiisikutele ja luureteenistustele seoses sekkumisega Ühendriikide presidendivalimistesse.

USA välisministeerium saatis riigist välja 35 diplomaati, kes töötasid suursaatkonnas Washingtonis ja konsulaadis San Franciscos, andes neile 72 tundi riigist lahkumiseks. Diplomaadid kuulutati "persona non grataks" tegevuse eest, mis ei vasta nende diplomaadistaatusele.

Suleti ka kaks Venemaale kuuluvat kinnisvara - üks New Yorgis Long Islandil ja kuni 40 peret mahutav toretsev jõeäärne kompleks Marylandis, kus armastasid puhata Vene diplomaadid, ent mida USA andmeil kasutati ka luureotstarbel.

Meetmete seas on sanktsioonid Venemaa Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) ja sõjaväeluure ehk Kindralstaabi Luurepeavalitsuse (GRU) vastu. Sanktsioonid kehtestati ka neljale GRU töötajale, teiste seas agentuuri juhile Igor Korobovile.

Lisaks kehtestas USA rahandusministeerium sanktsioonid kolmele ettevõttele ja kahele isikule - Jevgeni Bogatšovile ja Aleksei Belanile - "seotuse eest pahatahtliku küberalase tegevusega". Sanktsioonide kohaselt külmutatakse kõik nende varad USA-s, samuti blokeeritakse Ühendriikide ettevõtetel nimetatud isikute ja ettevõtetega ärikoostöö.

Valitsus avalikustab ühtlasi Vene kübertegevusega seotud tehnilised üksikasjad, et aidata ettevõtetel end paremini kaitsta võimalike tulevaste rünnakute eest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: