Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teder: lauskompensatsioon sundüürnikele oleks EV õigusliku järjepidevuse lammutamine

Indrek Teder.
Indrek Teder. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Endise õiguskantsleri, vandeadvokaat Indrek Tederi hinnangul tähendaks sundüürnikele lauskompensatsiooni maksmine Eesti vabariigi õigusliku järjepidevuse lammutamist.

Teder märkis oma arvamusloos Eesti Päevalehes, et praegu soovivad sundüürnike teema tõstatajad unustada ühe olulise asja ehk selle, et Eesti okupeeriti, annekteeriti ja koloniseeriti.

"Tahetakse unustada (või maha vaikida) kogu omandireformi algpõhjus – restitutsioon. Arvestamata jäetakse põhiseaduse algpõhimõtted ja põhiseaduse preambul," nentis ta.

Tema sõnul oli restitutsiooni vaja sellepärast, et Eesti oli okupeeritud, annekteeritud ja koloniseeritud ning selle käigus oli inimestelt nende vara, omand õigusvastaselt ära võetud.

"Omandireformiga saavutati midagi üliolulist: aegade side muutus tegelikkuseks, käegakatsutavaks. Õigus ja õiglus hakkasid prevalveerima ebaõigluse üle," leidis Teder.

Teder märkis, et õiguslik järjepidevus oli ja on omandireformi eeldus, kuid kuuldes nüüd kavatsusest hakata sundüürnikele kõike kompenseerima, tekib küsimus: kas tõesti on põhiseaduse preambul kadunud või seda käsitletakse proportsionaalselt või kuidas parajasti vaja?

Tederi hinnangul tähendsaks sundüürnikele lauskompensatsiooni maksmine õigusliku järjepidevuse lammutamist ehk restitutsiooni ja õigusliku järjepidevuse mittetunnistamist, millest omakorda tekib juba Eesti vabariigi järjepidevuse küsimus.

Möödunud nädalal otsustas valitsus moodustada omandireformi valitsuskomisjoni, mis peab koostama omandireformi tagajärgede analüüsi ja see loodetakse valitsusele esitada aasta lõpuks.

Riigikogu majanduskomisjonis on arutusel Eesti üürnike liidu pöördumine, milles taotletakse omandireformiga tekitatud ülekohtu heastamist.

Omandireformi kahjude hüvitamise teema aktiivne eestvedaja on riigikogu keskfraktsiooni liige Heimar Lenk, kelle sõnul on omandireform samasugune kuritegu nagu küüditamised.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: