Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Omandireformi komisjon on pidanud ühe koosoleku

Omandireformi komisjonil on plaanis arutada ka lahendamata üksikobjektide tagastamise ja kompenseerimise küsimusi, nagu Tallinna Mustpeade Maja.
Omandireformi komisjonil on plaanis arutada ka lahendamata üksikobjektide tagastamise ja kompenseerimise küsimusi, nagu Tallinna Mustpeade Maja. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Märtsikuus valitsuse nõusolekul moodustatud omandireformi komisjon on seni kokku saanud ühel korral. Esimene ja siiamaani ainus koosolek toimus 4. aprillil. Koosolekul osalenud otsustasid, et komisjoni tegevuskava osas tehakse täiendavad ettepanekud.

Rahandusministeeriumi peaspetsialist Annike Riibe ütles ERR-ile, et esimesel istungil kuulati ülevaadet omandireformist ning arutati tegevuskava ja töökorda. Selle juurde kuulusid komisjoni liikmete ja eesmärkide tutvustus, rahandusministeeriumi ülevaade omandireformist ja komisjoni tegevuskava ja töökorra arutelu ning kinnitamine.

Esimese istungi ajal tehti ettevalmistusi Eesti Üürnike Liidu pöördumise arutamiseks, mis plaanitakse võtta päevakorda järgmise koosoleku ajal ehk 6. juunil.

„Järgmisel komisjoni koosolekul arutatakse Eesti Üürnike Liidu pöördumist omandireformi läbiviimisel tekkinud kahjude hüvitamiseks. Plaanis on arutada ka lahendamata üksikobjektide tagastamise ja kompenseerimise küsimusi, nagu Tallinna Mustpeade Maja, Niguliste Kirikuhoone,“ sõnas Riibe.

Justiitsminister Urmas Reinsalu esitas komisjoni tööüülesanneteks küsimused nagu millises ulatuses erastamisseaduses püstitatud eesmärgid ettevõtete erastamise osas realiseeriti; selgitada välja, kui suures ulatuses vara ei tagastatud ega kompenseeritud; anda hinnang, millises ulatuses omandireformi seadused täitsid oma eesmärki; mis sai Vene sõjaväe varadest; määrata kindlaks Eesti Vabariigile ja tema kodanikele tekitatud okupatsioonikahjud; töötada välja metoodika õigusvastaselt võõrandatud vara väärtuse amortisatsiooni hindamiseks.

Omapoolsete ettepanekutega tulid välja ka teised komisjoni liikmed, kellest üks, Heimar Lenk, püüab muuhulgas lahendada kõigi sundüürnike probleemid Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks.

Omandireformi komisjonil suurem võim puudub, põhiline töö on küsimuste määratlemine, analüüs ja ettepanekute tegemine valitsusele. „Komisjon võib kavandada uuringuid ja õigusekspertiise ning esitada valitsusele ettepanekuid,“ sõnas Riibe.

Igasugused otsused, mida komisjon arutab, lähevad hääletamisele ja loetakse komisjoni poolt vastuvõetuks häälteenamuse järel.

Riibe sõnul peitub omandireformi komisjoni olulisus selles, et ühelt poolt püütakse leida lahendusi omandireformi seni lahendamata jäänud probleemidele, teiselt poolt aga võtta kokku ja hinnata veerand sajandit kestnud reformiprotsesside tulemusi ja mõjusid.

Komisjon peaks esitama esimesesse aruande selle aasta novembriks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: