Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mihkelson: Res Publica tiib on olnud piduriks IRL-i arengule

{{1490246580000 | amCalendar}}

Isamaa ja Res Publica Liidu aseesimees Marko Mihkelson ütles ERR-i raadiouudistele antud intervjuus, et IRL-i Res Publica tiiva esindajad on olnud pikaajaliselt erakonna arengu piduriks. Konkreetset vastust sellele, kas ta tahaks IRL-i juhiks saada, Mihkelson ei andnud.

ERR küsis Mihkelsonilt, kas Ken-Marti Vaher, Urmas Reinsalu, Sven Sester ja Siim Kiisler moodustavad erakonnas eraldi tiiva, kes võivad juhatuses takistada erakonna esimehe algatusi.

"Nende mõju on olnud erakonnas väga pikaajaliselt peaaegu, et muutumatu ja see tegelikult on mõnes mõttes olnud ka üheks selliseks takistuseks justnimelt poliitilise suundumuse välja kujundamisel ja ka erakonna avatumaks muutmisel," vastas Mihkelson.

Siiski rõhutas Mihkelson, et erakond tema hinnangul lõhki ei ole, aga on erinevad nägemused, kuidas edasi liikuda. Konkreetset vastust, kas ta tahaks IRL-i juhiks saada, Mihkelson ei andnud. 

Mihkelson rääkis, et kõige olulisem tänasel päeval Isamaa ja Res Publica Liidu jaoks on teha läbi need muutused, millest erakonnas on räägitud juba pikema aja jooksul.

"Me saame väga selgelt aru ja meie reiting näitab, et Eesti jaoks nii palju häid algatusi andnud erakond ei vasta praegu edumeelse-parempoolse valija ootustele," nentis ta.

Mihkelsoni sõnul ongi seetõttu erakonna esimees Margus Tsahkna teinud algatuse kutsuda kokku erakonna erakorraline suurkogu ja viia läbi ettevalmistatud muudatused põhikirjas.

"Kui need läbi viiakse, siis ma usun, et nii mina kui ka teised erakonna liikmed on valmis kandideerima IRL-i juhtorganitesse. Ma soovin, et Isamaa ja Res Publica Liit muutuks avatumaks ja nüüdisaegsemaks parempoolsemaks jõuks Eesti poliitmaastikul. Ja ma usun, et meie erakonnas on mitmeid inimesi, kes on valmis koos Margusega seda teed käima," ütles Mihkelson.

Reinsalu sõnul Tsahknale vastu ei töötata

Erakonnaga riigikogu viimaste valimiste ajal liitunud varasem poliitikaajakirjanik Kalle Muuli ei leia, et IRL vajab Margus Tsahkna asemel uut juhti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ma isiklikult toetan teda. Minu meelest on ta üritanud õigeid asju teha, aga teatud juhtimissüsteemi kohmakas, aga võib-olla ka mõne tema oponendi vastutöötamine on teinud kõik selle väga vaevaliseks," arvas Muuli.

IRL-i eelmine esimees Urmas Reinsalu, keda on meedias nimetatud esimehe algatusi takistava Res Publica tiiva või nn poistebändi liikmeks, vastutöötamist ei tunnista.

"Ma ei usu, et keegi erakonna esimehele vastu töötab. Kindlasti on erakonna liikmed mures selle asjade seisu pärast, ootavad muutusi," märkis ta.

Ka Reinsalu sõnul vajaks muutusi juhtimine, erakonna esimeest tema hinnangul vahetama ei peaks.

Kalle Muuli hinnangul on IRL-i arengut takistanud hoopis erakonna juhtorganite kummaline valimise kord.

"Mulle tundub, et see on tehtud omal ajal selleks, et valimistulemusi endale sobivas suunas manipuleerida," ütles ta.

Muuli räägib e-hääletusest, mis annaks võimaluse juhtorganeid valida kõigil erakonna liikmetel. Ka tema sõnul vajaks erakond juhtivatele positsioonidele uusi inimesi ja praegusest 24-liikmelisest kohmakast juhatusest väiksemat.

Urmas Reinsalu sõnul võimaldab e-valimisi ja väiksemat juhatust ka tänane põhikiri.

Leht: Tsahkna üritab vähendada Res Publica tiiva mõjujõudu

Postimees kirjutas, et kui IRL-i praegusel juhil Margus Tsahknal õnnestub erakonna põhikirja muuta ja sellega Res Publica tiiva mõjujõudu erakonnas vähendada, võib uueks juhiks pürgida Tsahkna toetaja Marko Mihkelson, kelle sõnul ei vasta erakond praegu edumeelse parempoolse valija ootustele.

Paari nädala pärast toimuval Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) korralisel volikogul otsustakse, millal koguneb suurkogu, et paika panna uus erakonna juhi ja juhtkonna valimise süsteem.

Lehe andmetel on kavas peamiselt Urmas Reinsalu, Ken Marti Vaheri, Sven Sesteri ja Siim Kiisleri mõjujõu kahandamiseks erakonna juhatus poole väiksemaks muuta, sest pärast IRL-i ja Res Publica liitumist oli juhatus paisunud 24-liikmeliseks, mis on teiste erakondade juhatustega võttes üüratult suur.

Leht märgib, et praegu tundub mõistlikum panustada sellele, et kohalikele valimistele läheb IRL uue juhiga ning kõige tõenäolisem kandidaat on praegu Tsahkna toetaja Marko Mihkelson.

 

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: