Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Konkurentsiamet analüüsib kinnisvarafirmade protestikäitumist

{{1491210660000 | amCalendar}}
Foto: kuvatõmmis KV.ee kodulehelt

Konkurentsiamet algatas analüüsi, et hinnata, kas laupäevast kokkuleppeliselt ühest kinnisvaraportaalist oma kuulutused ära korjanud kinnisvarabüroode tegevust võiks käsitleda kartellikokkuleppena.

11 kinnisvarabürood panid märtsi lõpus seljad kokku ja teatasid, et keelduvad oma kuulutusi alates aprillist kinnisvaraportaalis KV.ee kuvamast, kuna neile ei meeldinud portaali otsus muuta hinnapoliitikat, mis tähendanuks suurematele büroodele mitmesaja protsendini ulatuvat hinnatõusu.

Hinnakokkulepped konkurentide vahel on äris keelatud, kuid kas ka kokkulepe boikoteerida on keelatud, seda asub konkurentsiamet nüüd vaagima.

"Saame hetkel öelda, et konkurentsiamet analüüsib olukorda ja ei ole praeguseks seisukohta kujundanud," teatas ameti välis- ja avalike suhete osakonna juhataja Maarja Uulits, selgitades, et seetõttu nad teemat praegu ka kommenteerida ei saa.

Ots: boikott on taunitav

Konkurentsiameti peadirektori Märt Otsa hinnangul tuleb kinnisvarafirmade ühispöördumist kinnisvaraportaali KV.ee vastu uurida ning sellisel kujul ühine boikoteerimine on taunitav.

"Igasugune ühine boikoteerimine on taunitav konkurentsiseaduse alusel. Kas siin keegi süüdi jääb, seda on praegu vara öelda. Aga kahtlemata selline ühine kokkulepe vajab uurimist, seetõttu alustame menetlust ja analüüsime selle põhjuseid," kommenteeris Ots "Aktuaalsele kaamerale".

"See on väga tugev indikaator, kui selline suur hulk kinnisvaraettevõtteid on kokku leppinud ühiselt boikoteerida. Kui üks boikoteeriks, see on täiesti normaalne, et kellelegi hinnakujundus ei meeldi, kui seda tehakse ühiselt ja kokkulepitud fikseeritud kuupäeval, siis natuke sarnaneb sellisele koolikiusamisele," lisas Ots.

KV.ee: lõpetasime tasuta teenuse pakkumise

Boikoti alla sattunud kinnisvaraportaali juht Tarvo Teslon põhjendab kohati kuni neljakordseks küündivat hinnatõusu asjaoluga, et viimased 15 aastat hindu muudetud ei ole ning sellega lõpetatakse üksnes ebavõrdne olukord suurte ja väikeste kinnisvarabüroode vahel.

"Tänaseni oli meil kümne maakleriga ettevõtte hind sama, mis saja maakelriga ettevõtte hind. Kuni kümne maaklerini oli tasu, edasi oli tasuta. Me tahtsime sellise väga erilise kokkulepe ära lõpetada," põhjendas Teslon senist olukorda. " Tegelikult me lõpetasime tasuta teenuse pakkumise ära. Seetõttu võib osadele firmadele tunduda hinnatõus neljakordne. Neljakordne tundub suur number, aga kui me räägime ühest eurost kuus, mis täna on see hind, siis ta nii suur enam ei olegi," selgitas Teslon, et suurematele ettevõtetele võis teenuse hind ühe kuulutuse kohta seni ka ainult 25 senti kuus olla.

KV.ee saatis teate hinnatõusust ettevõtetele veebruari keskel. "Siis kinnisvarafirmad ühel hetkel ilmselt koondusid või leppisid kokku ja enam meiega ei rääkinud," kirjeldas Teslon boikotini viinud sündmuste arengut.

Teslon kinnitas ERR.ee-le, et ise nad konkurentsiameti poole pöördunud ega avaldust teinud ei ole. "Meie ei ole teinud ühtegi avaldust. KV.ee huvides ei ole kindlasti tüli selline suund. Meie eesmärk ei ole sildu suhetes lõplikult põletada."

Kaks suuremat portaali

Kinnisvarabüroode otsus on vesi teiste kinnisvaraportaalide veskitele. Konkureeriv City24.ee, ärinimega Kinnisvaraportaal AS, kuulub Ilmar Kompusele ettevõtte OÜ 24 M2 kaudu.

KV.ee, mille tagant suur hulk kinnisvarabüroosid lahkus, kuulub Allepal OÜ-le, mis on 100 protsenti Margus Linnamäe kontrollitava Eesti Meedia omanduses.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: