Finantsinspektsioon ei andnud Ühistupangale tegevusluba ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1492600860000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Finantsinspektsioon peatas Eesti Ühistupangale tegevusloa taotluse läbivaatamise ja seega Ühistupangale luba ei andnud, kuna ei saanud soovitud lisainfot Edgar Savisaare kohta; Ühistupank plaanib otsuse vaidlustada.

Finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler selgitas ERRi raadiouudistele, et tegevusloa menetluse saab lõpetada neljal moel: kui luba antakse, see andmata jäetakse, taotleja võtab ise taotluse tagasi või tagastatakse see taotlejale, sest otsustajal ei olnud võimalik saada kõiki seaduses nõutud andmeid, et loa andmist sisuliselt kaaluda.

"Meie puhul ongi tegu viimase juhtumiga ehk meil ei olnud võimalik Eesti Ühistupanga asjus saada kõiki seaduses nõutud ja vajalikke andmeid, mida meil oli vaja koguda, et Euroopa Keskpangaga koos otsustada tegevusloa andmine või mitte andmine," lausus Kessler.

Ta lisas, et taotlus tuli tagastada, sest ühistupanga ühe olulise osaluse omaja, Tallinna linna kohta ei saadud kõiki vajalikke andmeid ja seetõttu polnud võimalik sisuliselt hinnata, kas Tallinna linn vastab seaduse nõuetele või mitte.

"Need andmed puudutavad linna juhtivaid isikuid, konkreetselt ametipositsioone ei hakka ma üles loetlema," rääkis inspektsiooni juht. "Aga kui vaatame üldiselt seaduse reegleid, siis olulise osaluse omaja, kaasa arvatud tema juhtkond peab olema laitmatu reputatsiooniga ja seal on veel teatud nõudeid. Nende ümber kogu see infoväli keerleb".

Küsimusele, kas tegu on endise linnapea Edgar Savisaarega, vastas Kessler jaatavalt, märkides, et seal on erinevaid isikuid.

"Üks küsimus oli see, et kui meie Tallinna linnas on vastavate kohtuotsustustega linnapea pädevused peatatud, kas see tähendab, et teda ei peakski hindama. Oleme olnud dialoogis erinevate osapooltega ja seisukoht on see, et kuna tema volitused võib kohus iga hetk taastada, siis tuleb sellest sõltumata, et need volitused on praegu peatatud, teda ka sisuliselt hinnata," selgitas Kessler.

Ta rõhutas, et inspektsioon tegi õiguslikult kõik võimalikud jõupingutused puudu jäänud andmete saamiseks, kuid kuna neid ei saadud, ei olnud neil teist valikut kui taotlus tagastada.

Ühistupank plaanib otsuse vaidlustada

Eesti Ühistupanga nõukogu teisipäevasel koosolekul toetas nõukogu panga juhatuse seisukohta, et finantsinspektsiooni otsus vaidlustatakse.

"Me ei nõustu finantsinspektsiooni seisukohaga, et Tallinna linn institutsioonina pole piisavalt usaldusväärne panga liige," sõnas panga juhatuse liige Ülle Mathiesen pressiteates.

Eesti Ühistupank esitas finantsinspektsioonile taotluse pangandustegevuse loa saamiseks 2016. aasta jaanuaris ning Mathieseni sõnul teatas inspektsioon neile otsusest taotluse läbivaatamisest loobuda tänavu 5. aprillil.

Finantsinspektsiooni põhjendus, et nad ei saa piisavalt hinnata Tallinna linna usaldusväärsust panga ühe asutajana, kui nad ei saa lisainfot Edgar Savisaare kohta, tundub Mathieseni sõnul panga juhatusele kummaline, sest Savisaar on Tallinna juhtimisest juba pikemat aega kõrvaldatud.

"Samuti nõudis finantsinspektsioon meie käest Edgar Savisaare ja Tallinna linnavolikogu esimehe Kalev Kalloga seotud kohtuasja süüdistusakte, mida Eesti Ühistupanga juhtkonnal on õiguslikult võimatu finantsinspektsioonile esitada. Meie hinnangul ei ole põhjust Tallinna linna kui institutsiooni finantsilises usaldusväärsuses küll kahelda," sõnas Mathiesen.

Tallinna finantstugevust näitab Ühistupanga hinnangul ka rahvusvahelise reitinguagentuuri Moody's hiljutine otsus tõsta linna reiting tasemele A2.

"Kuigi finantsinspektsioon loobus hindamast meie panga äriplaani, riskide haldamise põhimõtteid ja veel mitmeid pangana tegutsemiseks vajalikke dokumente, mis juhatus on viimase pooleteise aasta jooksul ette valmistanud ja finantsinspektsioonile esitanud, usume jätkuvalt, et Eesti Ühistupanka on Eesti ühiskonna ja majanduse arenguks vaja," lisas Mathiesen.

Kilvar Kessleri sõnul on alati võimalus esitada uus taotlus ja sel juhul algab uus menetlus. Kui ühistupank kohtusse peaks pöörduma, on see finantsinspektsiooni juhi arvates kahetsusväärne, kuid samas on see nende õigus.

"Meie finantsinspektsioonis oleme valmis oma toimingute seaduspärasust tõendama ja ka kohtule selgiama," nentis ta.

Ühistupangal on 161 eraisikust ja juriidilisest isikust liiget. Nende hulgas on Tallinna linn, Tartu Tarbijate Kooperatiiv, Mainor, Estiko, E-Piim Tootmine, Endover Kinnisvara, Silikaat Grupp, Saidafarm, Fund Ehitus ja Seven Oil. Samuti olid asutajaliikmeteks Põlvamaa, Kambja, Maaelu Edendamise ja Kehtna hoiu-laenuühistud, EELK Varahaldus ning mitmed väiksemad ettevõtted.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: