Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EL-i kõrgemad kohtud toetavad Poola kohtunikke

Poola konstitutsioonikohus
Poola konstitutsioonikohus Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Liidu kõrgemate kohtute presidentide ühendus tegi avalduse, milles kinnitatakse solidaarsust Poola kohtunikkonnaga, kes pole rahul poliitikute sekkumisega kohtusüsteemi.

Ühendus, kuhu kuuluvad kõigi Euroopa liidu kõrgemate kohtute presidendid, väljendas muret teiste võimuharude sekkumise pärast Poola kohtusüsteemi tegevusse, mis võib ohustada nii Poola kõrgema kohtu kui Poola kohtusüsteemi sõltumatust tervikuna.

"Koostöö Euroopa liidu justiitsvaldkonnas põhineb vastastikusel usaldusel õigusemõistmise vastu. Teated Poola võimude sekkumise kohta kohtusüsteemi toimimisse kujutavad endast ohtu Poola ülemkohtu ja Poola kohtusüsteemi kui terviku sõltumatusele," märkis ühendus avalduses.

Poola konstitutsioon ja selle toimimine tõusis päevakorda seoses Õiguse ja Õigluse partei (PiS) võimulesaamisega 2015. aasta sügisel, kuna partei on teinud samme, mida tõlgendatakse demokraatiavastastena ning üks süüdistusi on riigi konstitutsioonikohtu allutamine endale.

Ühendus koondab Euroopa Liidu kõigi liikmesriikide tsiviil- ja kriminaalvaidlusi lahendavate kõrgemate kohtute esimehi, selle president on alates 1. jaanuarist riigikohtu esimees Priit Pikamäe.

Seoses Eesti kõrgema kohtu eesistumisega koguneb võrgustiku juhatus reedel Tallinnas.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: