Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poolas avaldasid tuhanded meelt valitsuse kohtureformide vastu

Kohtureformi vastased meeleavaldajad 16. juulil Varssavis.
Kohtureformi vastased meeleavaldajad 16. juulil Varssavis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Tuhanded Poola valitsusvastased avaldasid pühapäeval Varssavis ja teistes linnades meelt äsja vastu võetud seaduste vastu, mis korraldavad ümber kohtusüsteemi.

Lõppeval nädalal heaks kiidetud seadused on pälvinud hukkamõistu nii Euroopa Liidu poliitikute kui Poola opositsiooni poolt. Nende sõnul rikuvad need kohtusüsteemi sõltumatust ja õigusriigi põhimõtteid.

Loosungi all: "Kohtute kaitseks" toimunud protestid olid viimased valitsusvastaste massimeeleavalduste reas, mis on iseloomustanud erakonna Õigus ja Õiglus (PiS) 20 võimukuud. Nende peamine teema on olnud kaitsta demokraatiat parlamendi mõlemat koda kontrolliva partei ainuvõimu eest.

Killustunud ja nõrk opositsioon ei ole valitsusele kujutanud seni muud ohtu, kui et osalenud meeleavaldustel.

"Me kaitseme demokraatiat," skandeeris häälekas rahvahulk Varssavis, hoides käes loosungeid ja plakateid valitsusparteid juhtiva Poola mõjukaima poliitiku Jarosław Kaczyński vastu, keda nad nimetasid diktaatoriks.

"Meie kodanikud, kaitseme õigusriiki, me oleme seaduse poolel," lausus üks protestiliikumise liidritest Władysław Frasyniuk, kes aktiivselt võitles demokraatia nimel ka 1980. aastatel.

Peamise opositsioonipartei liider ja endine välisminister Grzegorz Schetyna hoiatas, et võimupartei võib kasutada uusi seadusi valimistulemustega manipuleerimiseks.

Uued seadused annavad parlamendile võimu kohtunikke valiva organi üle, samuti saaks valminud seaduseelnõu kohaselt justiitsminister õiguse ülemkohtu kohtunikke ametisse määrata ja vallandada. Ülemkohtu ülesannete seas on muu hulgas ka valimiste kehtivuse kinnitamine.

Juristiharidusega Kaczyński sõnul pärineb Poola kohtusüsteem kommunismiajast ja vajab radikaalseid muutusi.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: