Ukraina peatas Läänt pahandanud korruptsioonieelnõu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ukraina ülemraada.
Ukraina ülemraada. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Ukraina rahvaesindajad peatasid kolmapäeval lääneriikides muret tekitanud seaduseelnõu menetlemise, sest kardetakse, et see pärsib võitlust korruptsiooniga.

Ülemraada otsustas eelnõu ümber töötada, kuna kriitikute väitel kaitses see tipp-poliitikuid ja mõjuvõimsaid ärimehi.

Otsus langetati ajal, mil Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) töörühm kohtub Kiievis Ukraina peaministri Volodõmõr Groismaniga.

IMF on tõstnud Ukraina riikliku korruptsioonitõrjebüroo (NABU) esile kui ereda näita Kiievi kindlast tahtest viia läbi muudatused, mida nõudsid Euroopa Liitu pooldavad meeleavaldajad, kui nad 2014. aastal Moskva-meelse režiimi kukutasid.

NABU asutati 2015. aastal, kuid büroo hakkas ruttu kohtama vastuseisu institutsioonidelt nagu peaprokuratuur ja riiklik julgeolekuteenistus (SBU). Analüütikute hinnangul alluvad mõlemad võimuladviku huvidele ega ole suutelised nende finantsmahhinatsioonide kohta sõltumatut juurdlust läbi viima.

Kritiseeritav eelnõu oleks lubanud kas prokuratuuril või SBU-l juhtumi NABU-lt üle võtta, et see siis sisuliselt sulgeda.

Eelnõu vastu võttis sõna ka juhtivate tööstusriikide ühendus G7.

Itaalia suursaadik Davide La Cecilia väljendas esmaspäeval Twitteris muret eelnõu olemuse pärast, sest see seab ohtu korruptsioonivastase võitluse.

IMF-i meeskond kohtus Groismaniga, et kontrollida tema tegelikku tahet korruptsioon välja juurida ja rakendada kokkuhoiumeetmeid, mida nõutakse 15,7 miljardi euro suuruses Ukraina päästepaketis.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: