Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Panditulumaksu senisel kujul ei tule

{{1495202040000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Valitsuskoalitsioon tegi reede õhtul avalduse seoses maksuaruteludega, mis viimastel päevadel IRL-i esimehe Helir-Valdor Seederi eestvedamisel teemaks on olnud. Peaminister Jüri Ratas (KE) ütles, et muudatused tulevad ühisdeklaratsioonide esitamises ja panditulumaksu senisel kujul ei tule.

Ratas kinnitas avalduses, et koalitsioon püsib ja toimib edasi. "Meil on olnud tõsised arutelud koalitsioonileppe üle, paljud neist puudutavad ka riigieelarvet. Oleme leppinud kokku mõningad asjad. Kõigepealt oleme kokku leppinud selle, et ühisdeklaratsioonides toimub abikaasade vahel suurem võimalus koos deklareerida," selgitas peaminister.

"Oleme kokku leppinud ka selle, et panditulumaksu sellisel kujul nagu ta hetkel on ei tule. Küll aga tuleb siin välja öelda seda, et oleme leppinud kokku ka selle, et Eestis teenitud kasumi väljaviimine välismaale maksuvabalt ei saa olla aktsepteeritav ja siinjuures tuleb teha teatud muudatused seadusandlusesse," lisas ta.

Ratase sõnul jätkavad koalitsioonipartnerid läbirääkimisi 28. mail.

SDE esimees Jevgeni Ossinovski kinnitas, et ühisdeklaratsiooni ja panditulumaksu osas on koalitsioon jõudmas põhimõttelistele kokkulepetele ning nüüd on küsimus vajalikes katteallikates.

"On arusaadav, et IRL-i uus esimees soovib teatud küsimusi teatud nüanssides ümber vaadata. Ma olen olnud selleks aruteluks avatud. Neis kahes küsimuses, mis puudutab ühisdeklaratsioone ja panditulumaksu, oleme põhimõttelistele kokkulepetele jõudmas. Loomulikult on küsimus vajalikes katetes. Eks vahepealsel ajal rahandusministeerium ka arutab ja arvutab erinevaid võimalusi selles kontekstis ja siis nädala pärast jätkame, vaatame, kas on võimalik veel midagi teha," rääkis Ossinovski.

IRL-i esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et järgmise nädala jooksul täpsustatakse veel katteallikaid, kuid ta rõhutas, et katteallikad ei saa tähendada uute maksude kehtestamist.

"Me oleme liikunud selles suunas, et jõuda ühisele kokkuleppele neis küsimustes. Tahan omalt poolt lisada, et need katteallikad, mida täpsustame nädala jooksul, ei ole mingite uute maksude kehtestamine, vaid ikkagi kulude kokkuhoid. See on minu arvates väga oluline ja mul on optimismi, et me suudame siit ka edasi liikuda," rääkis Seeder.

Tema sõnul olid reedel arutlusel ka magusamaks ja pakendiaktsiis, kuid neis kokkuleppele ei jõutud. "Me ootame, et pakendiaktsiis vaadataks ümber, kas seda on võimalik tühistada või muuta nii, et ta oleks ettevõtjatele rohkem vastuvõetav. See on arutelu koht. Need kõik maksud olid ka täna laual, aga neis me kokkuleppele ei jõudnud. Jätkame nädala pärast pühapäeval läbirääkimistega," rääkis Seeder.

Ratas kinnitas, et ühtki teemat pole arutelude laualt maha lükatud, kuid on mõned teemad, mille suhtes saavad kõik koalitsioonipartnerid aru, et neis muudatusi ei tehta.

Näiteks ei tehta tema sõnul muudatusi tulumaksuvaba miinimumi tõusu osas, samuti strateegiliste investeeringute osas. "Tervishoid, õpetajate palgad, põllumajandus, tulumaksuvaba miinimumi reform, sealhulgas strateegilised investeringud on olulised," loetles peaminister.

Ossinovski kinnitas, et suhkrumaksu küsimus oli reedel laual ning kui õnnestub leida kõigile rahuldav rahaline kokkulepe, siis võidakse ka selle muudatust edasi arutada.

"IRL kinnitas, et eesmärk pole kogu varasema valitsuskokkuleppe raami ümbertegemine ja me uuesti valitsust kokku ei pane. /.../ Eks me siis arutame ja toimetame edasi. Selge on see, et lähindädalatel kokkulepe peab sündima," lisas Ossinovski.

Reedel kohtusid võimupartnerid Stenbocki majas juba kell 11.30.

Helir-Valdor Seeder ütles enne kohtumist ERR-i uudisteportaalile, et ta ei toeta riigikokku läinud maksupaketti. Seeder on koalitsioonipartneritele toonitanud, et soovib magusamaksu, pakendiaktsiisi ja panditulumaksu ülevaatamist ning abikaasade ühisdeklaratsiooni taastamist.

Ta avaldas lootust, et koalitsioonierakonnad jõuavad neis küsimustes enne teist lugemist lahenduseni.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: